توصیه‌هایی برای بازدید از شهر ممنوعه پکن (کاخ موزه)

آیا در حال برنامه‌ریزی به‌منظور سفر به پکن هستید؟ بازدید شهر ممنوعه (کاخ‌موزه) به‌طور حتم یکی از نقاط مهم در سفر شما به پکن است. چند توصیه مهم در زمینه این سفر، قبل از بازدید از شهر ممنوعه، در بهره‌مندی هرچه بیشتر شما از این مکان، مفید واقع خواهد شد. توصیه‌ اول: روزهای آخر هفته و روزهای […]

آیا در حال برنامه‌ریزی به‌منظور سفر به پکن هستید؟ بازدید شهر ممنوعه (کاخ‌موزه) به‌طور حتم یکی از نقاط مهم در سفر شما به پکن است. چند توصیه مهم در زمینه این سفر، قبل از بازدید از شهر ممنوعه، در بهره‌مندی هرچه بیشتر شما از این مکان، مفید واقع خواهد شد.

توصیه‌ اول: روزهای آخر هفته و روزهای تعطیل چینی به آنجا نروید

شهر ممنوعه مکانی است که در اولین سفر خود به پکن حتماً باید به آن سر بزنید. قبل از ورود، آماده‌ی دیدن افراد زیاد در حین بازدید از این مکان باشید.

از بازدید شهر ممنوعه در آخر هفته و تعطیلات عمومی اجتناب کنید. در روزهای اوج حضور توریست‌ها، خیل عظیم افراد به‌قدری به این مکان هجوم می‌آورند که شما نمی‌توانید چیزی ببینید. بسیاری از تورهای مسافرتی (به‌خصوص تورهای محلی) در این روزها متمرکزتر هستند و با سوت‌ها، شعارنوشته‌ها و کلاه‌های رنگی خود حرکت می‌کنند. در بسیاری از موارد، شما باید با دست راه خود را بازکرده و عکس بگیرید.

همچنین توصیه می‌شود که صبح زودهنگام و یا کمی بعدازظهر به این مکان بروید تا کمی از حجم مردم کم شده باشد و قبل از اینکه خیل عظیم مردم عکس‌های شما را خراب کنند، از زیبایی‌های شهر ممنوعه لذت ببرید.

بر اساس ساعات کار مجموعه که در ادامه آورده شده است می‌توانید حضور خود در این مکان را برنامه‌ریزی کنید. این مکان به غیر از دوشنبه‌ها در تمامی روزهای دیگر سال باز است. دوشنبه ها به طور کلی شهر ممنوعه تعطیل است.

توجه: در طول تعطیلات عمومی این مکان دوشنبه‌ها هم باز است.

_____________________________________

بازدید از شهر ممنوعه از اول آوریل تا ۳۱ اکتبر

 • ساعات بازدید: (۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰)
 • آخرین ورود: ۱۶:۱۰
 • اتمام فروش بلیت: ۱۶:۰۰

_____________________________________

بازدید از شهر ممنوعه از اول نوامبر تا ۳۱ مارس

 • ساعات بازدید: (۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰)
 • آخرین ورود ۱۵:۴۰
 • اتمام فروش بلیت ۱۵:۳۰

_____________________________________

بازدید از شهر ممنوعه در چین

نمایشگاه‌های دیگری در این مجموعه وجود دارند که به بلیت‌های بیشتری نیاز دارید تا بتوانید به آن‌ها وارد شوید مانند مجموعه‌ی گنجینه‌ها، ساعت‌های دیواری و ساعت‌های مچی.

برای کودکان زیر ۱٫۲ متر رایگان است و آن‌ها باید با یک فرد بزرگ‌سال همراهی شوند.

توصیه‌ی دوم: ورودی درست را انتخاب کنید

دو ورودی به شهر ممنوعه وجود دارند:

– دروازه‌ی جنوبی (دروازه‌ی مریدیان – وومن)

– دروازه‌ی شمالی (دروازه‌ی ابدیت – شنوو من)

دروازه‌ جنوبی از جنوب به میدان میدان تیان‌آن‌من وصل شده است. بهتر است که از دروازه‌ی جنوبی به شهر ممنوعه وارده شده و از دروازه‌ی شمالی خارج شوید که به‌صورت قانونی یک مسیر جنوب به شمال در این شهر وجود دارد. این موزه، مستر کارت، ویزا و کارت‌های پی یونیون را برای خرید بلیت قبول می‌کنند.

هزینه‌های بازدید از شهر ممنوعه:

 1. بچه‌های کوچک‌تر از ۱۲۰ سانت رایگان می‌توانند وارد شوند.
 2. با در دست داشتن کارت دانش‌آموزی دانش آموزان ابتدایی، متوسطه و دانشجویان (همچنین دانشجویان خارجی شاغل در دانشگاه‌های چین) می‌توانند بلیت‌های ارزانتر تهیه کنند. بعداً نیز می‌توانند تاییده ای از مدیر خود بدست آورند (دراین‌بین دانشجویان هنگ‌کنگ، ماکائو و تایوان به‌جز افراد فارغ‌التحصیل و افراد در حال تحصیل در گروه بزرگ‌سالان مستثنا هستند).

اگر از دریچه‌ی جنوبی وارد شهر ممنوعه شوید (دروازه‌ی مریدیان – وومن) باید از دروازه‌ی شمالی خارج شوید. (دروازه‌ی ابدیت – شنوو من)

توصیه‌ی سوم: مناره‌های شهر ممنوعه و خندق‌های پیرامون آن را به نظاره بنشینید

عاملی که معمولاً در این مرحله مورد غفلت قرار می‌گیرد بازدید از مناره‌های باشکوه شهر ممنوعه و خندق‌های پیرامون آن است. چهار مناره‌ی زیبا با ساختار یکسان در چهارگوشه‌ی این شهر وجود دارند.

هر برج مناره دارای ۹ برآمدگی، ۱۸ ستون و ۷۲ گرده است. دو مناره در شمال شرقی و گوشه‌های شمال غربی بهترین گزینه برای عکس‌برداری هستند.

بازدیدکنندگان نمی‌توانند به این مناره‌ها بروند. مردم معمولاً بازدید خود از شهر ممنوعه را به اتمام می‌رسانند و از دروازه‌ی شمالی خارج می‌شوند. سپس به سمت راست به برج مناره‌ی شمال شرقی یا به‌طرف چپ برای برج مناره‌ی شمال غربی در بیرون از شهر ممنوعه برمی‌گردند.

توصیه‌ی ۴: به پارک جینگشان بروید (تا دید کاملی از شهر ممنوعه داشته باشید)

در طول سفر به پکن نباید دیدن پارک جینگشان را از دست بدهید. این پارک در کنار دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه قرار دارد. بعد از اینکه بازدید خود از شهر ممنوعه از جنوب به شمال را تمام کردید، می‌توانید از دروازه‌ی شمالی از شهر ممنوعه خارج شوید.

سرخود را بالا بگیرید، عمارتی را خواهید دید که دارای حفره‌های غاری شکل بر روی یک تپه است. این تپه با نام تپه‌ی جینگشان شناخته می‌شود (تپه‌ی زغال و یا تپه‌ی معدنی). تپه‌ی جینگشان محل ایده‌آلی برای داشتن دید کامل به شهر ممنوعه و شهر پکن است.

توصیه‌ی پنجم: سامانه‌ی حمل‌ونقل مناسب را انتخاب کنید

بازدیدکنندگان باید از سامانه‌ی حمل‌ونقل عمومی پکن استفاده کنند

 • اتوبوس، مترو و تاکسی

لطفاً توجه داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در کنار دروازه‌های جنوبی و شمالی توقف کنند. با اتوبوس برای دروازه یی جنوبی (وو من) از اتوبوس‌های شماره ۱, ۱۰, ۱۲۰, ۱۲۶, ۲, ۲۰, ۳۷, ۴, ۵۲, ۵۹, ۷۲۸, ۸۰۲ یا Te 1 به سمت شرق تیانمن استفاده کنید؛

 • و یا سوار اتوبوس‌های ۱, ۱۰, ۲۲, ۳۷, ۴, ۵, ۵۲, ۷۲۸, ۸۰۲ یا Te1 شوید تا به غرب تیانمن بروید.

برای دروازه‌ی شمالی سوار اتوبوس‌های ۱۰۱, ۱۰۳, ۱۰۹, ۱۱۱, ۱۲۴, ۸۱۰, ۶۸۵, ۸۱۴, ۸۴۶ یا ژوهان ۱ شوید (یک اتوبوسی که بین کیوآنمن و کاخ‌موزه در رفت و آمد است).

 • با مترو (به سمت دروازه‌ی جنوبی)

سوار خط ۱ به سمت شرق تیانمن و یا غرب تیانمن شوید.

 • پارک کردن:

هیچ جای پارک بیرون از دروازه‌های کاخ‌موزه وجود ندارند. پارکینگ‌های عمومی زیر در نزدیکی شهر ممنوعه هستند:

– بیرون دروازه‌ی رستگاری شرقی (دونگوئا من)

– در پشت خیابان پارک جینگشان

– جلو دروازه‌ی پارک بیهای

با این سامانه‌ی حمل‌ونقل عمومی مردم ترغیب می‌شوند تا از موزه نیز دیدن کنند. حمل‌ونقل در دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه کمی شلوغ است. اغلب بازدیدکنندگان بعد از بازدید از شهر ممنوعه از دروازه‌ی شمالی خارج می‌شوند و دوست دارند تا سفر خود را به سمت دیگر جاذبه‌های پکن مانند پاک جینگشان (درست مقابل دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه)، خیابان خیابان وانگ فوجینگ ، باغ‌وحش پکن، کاخ تابستانی، تپه‌ی معطر، معبد بهشت، دیوار بزرگ بادالینگ، ایستگاه راه‌آهن پکن، ایستگاه راه‌آهن غربی پکن، ایستگاه راه‌آهن جنوبی پکن و … ادامه دهند.

ولی برخی از آن‌ها در خیابان جینشان در جلوی دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه گیج می‌شوند زیرا غیرقابل ورود بوده و دارای فنس در هر دو طرف مسیر است.

و همچنین بازدیدکنندگان نمی‌دانند که چگونه تاکسی بگیرند و یا سوار اتوبوس و یا مترو شوند زیرا هیچ اتوبوس و یا تاکسی و یا خط مترو در دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه وجود ندارد. لطفاً با دقت بررسی کنید که چگونه می‌توانید در دروازه‌ی شمالی سوار اتوبوس و یا تاکسی شوید.

سوار درشکه‌ی چینی شدن در دروازه‌ی شمالی کار بیهوده‌ای است.

هیچ‌وقت سوار درشکه‌ی چینی در دروازه‌ی شمالی نشوید مگر اینکه فکر کنید که گم‌شده‌اید و یا بیش‌ازحد خسته هستید.

بنابراین اگر با وارد شدن به دروازه‌ی اشتباه از شهر ممنوعه دیدن کرده‌اید (دروازه‌ی شمالی) از درشکه استفاده نکنید تا به دروازه‌ی جنوبی بروید، فقط به‌طرف دروازه‌ی سمت راست پیاده‌روی کنید (دروازه‌ی جنوبی).

بنا به دلایلی، اگر بعد از بازدید از شهر ممنوعه از دروازه‌ی شمالی خارج شدید، برای محل بعدی از درشکه استفاده نکنید.

توصیه‌ی ششم: زمان بازدید خود را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید.

شهر ممنوعه شهر بزرگیست که در حدود ۷۲ هکتار را پوشش می‌دهد. به‌طور عادی سفر شما دو تا سه ساعت طول خواهد کشید. برنامه‌ی سفر خود را با بازدید از میدان میدان تیان‌آن‌من ، پارک جینشان یا پارک بیهای هماهنگ کنید. لطفاً در ذهن داشته باشید که بلیت‌ها تا ساعت ۱۵:۳۰ (اول نوامبر تا ۳۱ مارس)، ۱۶:۰۰ (اول آوریل تا ۳۱ اکتبر) فروخته می‌شوند.

توصیه‌ هفتم: یک راهنمای قانونی استخدام کنید و یا از راهنمای صوتی بهره ببرید.

شهر ممنوعه ارزش دیدن دارد، ولی به شرطی که شما تاریخ را بدانید. بهتر است از راهنماهای تور پکن استفاده کنید. توصیه نمی‌شود که از راهنماهای توریست در ورودی‌ها استفاده کنید. آن‌ها راهنماهایی هستند که برای خودشان کار می‌کنند.

بنابراین سعی کنید که برای خود یک‌نهاد مناسب راهنمایی پیدا کنید؛ و یا از راهنمایی‌های صوتی ضبط‌شده استفاده کنید. این راهنماهای صوتی برای پیاده‌روی از جنوب به شمال در دسترس هستند. در کنار هر سازه تابلوهای زیادی به زبان انگلیسی وجود دارند. یک کتاب خوب می‌تواند برای شما کمک مناسبی باشد تا هر آنچه را که می‌بینید درک کنید.

توصیه‌ی هشتم: لباس مناسب برای هوای گرم را بپوشید.

درختان کم با سایه‌های کم در شهر ممنوعه وجود دارند. در طول تابستان این شهر بسیار گرم است؛ بنابراین اگر در تابستان به اینجا سفر می‌کنید، برای محافظت از گرما به همراه خود چتر بیاورید، بطری آب داشته باشید و از کفش‌های راحت استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به داده‌های مربوط به آب‌وهوای پکن مراجعه کنید.

توصیه‌ی نهم: کفش‌های راحت بپوشید.

نواحی روباز و بیرونی زیادی وجود دارند که در آنجا شما از نور خورشید در امان نیستید. راحت‌ترین کفش خود را بپوشید.

راهپیمایی زیادی باید انجام دهید! عصاها و صندلی‌های چرخ‌دار در بخش راهنمایی در دروازه‌های جنوبی و شمالی در دسترس هستند.

توصیه‌ی دهم: به دست‌فروشان در خیابان‌ها توجه نکنید.

برخی از دست‌فروش‌ها در هر ورودی وجود دارند که برنامه‌های سفر به دیوار بزرگ را می‌فروشند. همه‌ی آن‌ها را رد کنید. مخصوصاً تورهای اتوبوس را. این‌ها راست نخواهند بود و شما را سردرگم خواهند کرد.

توصیه‌ی یازدهم: مراقب کلاه‌برداری‌ها در چایخانه‌ها و خریداران بلیت باشید

به یاد داشته باشید که این نوع کلاه‌برداری‌ها می‌توانند در بیرون از شهر ممنوعه در کمین شما باشند. در ادامه یک گزارش سفر وجود دارد که توسط یک بازدیدکننده از سریلانکا به نام آکالان ارائه شده است:

“ای‌کاش این اطلاعات را یک هفته قبل مطالعه کرده بودم! من قربانی کلاه‌برداری چایخانه‌ای هستم. فرد کلاه‌بردار که یک خانم بود، بسیار زرنگ بود. من به منطقه‌ی تیانمن رسیدم و به دنبال خرید بلیت بودم تا وارد شهر ممنوعه شوم. خانمی که کنار من در حال پیاده‌روی بود به من سلام کرد و شروع به حرف زدن با من شد.

در واقع این چهارمین سفر من به چین بود ولی اولین باری بود که به پکن می‌رفتم. بسیاری اوقات و افراد بسیاری به‌خصوص خانم‌های جوان با من حرف زدند و به من کمک فراوانی کردند. حتی همان روز صبح من به دیوار بزرگ رفتم و یک دختر جوان با انگلیسی خوب پیش من آمد. همه‌ی افرادی که من پیش‌تر دیده بودم افراد صادقی بودند که فقط می‌خواستند به بازدیدکنندگان از کشورشان کمک کنند. بسیاری اوقات حتی آن‌ها به من اجازه نمی‌دادند تا صورتحساب و یا کرایه‌ی تاکسی و یا هزینه‌ی بلیت را بپردازم.

با آن نوع تجربه، هیچ شکی به آن خانم نکردم. اولویت من این بود که در اسرع وقت به شهر ممنوعه برسم و ساعت ۳ بعدازظهر را نشان می‌داد و می‌دانستم که فروش بلیت در ساعت چهار بعدازظهر متوقف می‌شد. این خانم به من گفت که می‌تواند دروازه‌ی شرقی را به من نشان دهد که در آنجا نیازی ندارم تا در صف طولانی بایستم. درست بود در جلوی ورودی اصلی افراد زیادی در صف ایستاده بودند.

از توصیه‌ی وی پیروی کردم و با او رفتم تا ورودی را به من نشان دهد. درراه او به من گفت که از شهرخیان است (شهری که یک ماه پیش از آن بازدید کرده بودم) و به‌این‌ترتیب ما مکالمه‌ی خوبی در مورد تاریخ، فرهنگ و زبان‌ها داشتیم. او نیز اطلاعاتی در مورد فرهنگ آن منطقه به من داد.

او به من گفت که دوستانش از استان دیگر در آنجا هستند و تا ده دقیقه آن‌ها را خواهد دید. او به من گفت که اگر بتوانم ده دقیقه صبر کنم آن‌ها نیز می‌توانند به من ملحق شوند تا شهر ممنوعه را ببینیم.

درحالی‌که منتظر آن‌ها بودیم، او از من خواست تا درجایی بنشینم و چای و یا آبمیوه بخورم. درواقع بعد از راه رفتن و صعود به دیوار بزرگ صبح آن روز من تشنه و خسته بودم و می‌خواستم استراحت کنم. به همین دلیل پیشنهاد او را قبول کردم.

سعی کردم که در صندلی که در آنجا بنشینم ولی او به من گفت که به داخل بروم –آنجا آرام، تمیز و مرتب بود!

راهنمای خرید در پکن

من چای چینی را برداشتم و کلاه‌برداری شروع شد! شما بقیه را می‌دانید. او صورتحسابی آورد و من چند صددلاری از دست دادم. بدتر از همه این بود که او من را به سمت دروازه برد و به من اطمینان داد که می‌توانم ازآنجا وارد شوم، ولی واضح بود که در آنجا پیشخوان فروش بلیت وجود نداشت. به همین دلیل سوار ماشین برقی شدم، چون دید من عجله دارم، به‌جای ۲ از من ۲۰ گرفت!

او در کنار پیشخوان خرید بلیت نگه نداشت بلکه درجایی توقف نمود تا زن کنار من بیاید. وی گفت که پیشخوان‌های بلیت بسته است و او می‌تواند به قیمت ۱۰۰ یک بلیت برای من بگیرد. من نمی‌خواستم که برای سومین بار مورد کلاه‌برداری قرار بگیرم آن‌هم در ۱۵ دقیقه. درنهایت پیشخوان‌های بلیت را پیدا کردم، آن‌ها بسته بودند و شهر ممنوعه را از دست دادم.”

توصیه‌ی دوازدهم: صدا کردن تاکسی در خیابان

لطفاً به یاد داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در دروازه‌های شمالی و جنوبی توقف کنند. برخی از افراد بعد از اتمام بازدید شما امکان دارند برای ارائه‌ی خدمات تاکسی به سمت شما بیایند و امکان دارد راننده‌ی تاکسی سیاه باشند. از آن‌ها اجتناب کرده و سر مسیر خود تاکسی بگیرید.

به دلیل مقررات ترافیکی راننده‌های وسایل نقلیه و تاکسی اجازه ندارند تا در جلوی دروازه‌ی شمالی توقف کنند، بازدیدکننده‌هایی که از دروازه‌ی شمالی خارج‌شده‌اند باید کمی به سمت شرق و یا غرب بروند تا بتوانند تاکسی بگیرند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.