راهنمای رزرو، خرید و خواندن بلیط قطار در چین

سرعت رشد شبکه ریلی پرسرعت چین طی سال‌های اخیر به حدی روند صعودی داشته که عنوان طولانی‌ترین خط آهن پرسرعت در جهان را برای چین به ارمغان آورده است. چین در پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵۰۰۰ کیلومتر ریل پرسرعت را احداث کرد که شرق به غرب و شمال به جنوب چین را بهم متصل […]

سرعت رشد شبکه ریلی پرسرعت چین طی سال‌های اخیر به حدی روند صعودی داشته که عنوان طولانی‌ترین خط آهن پرسرعت در جهان را برای چین به ارمغان آورده است. چین در پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵۰۰۰ کیلومتر ریل پرسرعت را احداث کرد که شرق به غرب و شمال به جنوب چین را بهم متصل می‌کند. قطارهای پرسرعت چین امکان سفری راحت، سریع، امن و بی‌خطر را برای مسافر فراهم می‌کنند. قطارهای سریع و سیر شبکه ریلی چین به کلاس‌های G، C و D تقسیم می‌شوند. در ادامه با همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص تهیه بلیط قطار در چین به دست بیاوردید.

خرید بلیط قطار در چین

رزرو و خرید بلیط قطار در چین

نخستین گام پیش از هر کاری تهیه بلیط است. با توجه به اینکه امکان خرید اینترنتی بلیط وجود ندارد تنها راه سفر با قطار تهیه بلیط کاغذی است. فرایند خرید بلیط در چین آنقدرها که به نظر می‌رسد ساده نیست چرا که وب سایت شبکه ریلی چین به زبان چینی است و زبان انگلیسی را پوشش نمی‌دهد. همچنین تنها روش پرداخت استفاده از سیستم بانکی خود چین است. مسافران می‌توانند بلیط خود را حدود یک ماه زودتر رزرو کنند. بخاطر داشته باشید که برای رزرو بلیط و سوار شدن به قطار باید پاسپورت معتبر به همراه داشته باشید. شماره قطار، شماره صندلی/ صندلی تختخواب‌شو، هزینه بلیط، کلاس صندلی، ایستگاه قطار و نام مسافر و شماره پاسپورت از جمله مواردی هستند که روی بلیط نوشته می‌شوند. براساس سیاست راه آهن چین، کودکان بین ۱۲۰‌ تا ۱۵۰ سانتی‌متر قد می‌توانند بلیط نیم بها خریداری کنند.

 

نحوه خواندن بلیط قطار در چین

اطلاعات اصلی و مهمی مثل نام مقصد روی بلیط به زبان چینی و پین یین (روش بازنویسی حروف چینی به حروف لاتین یا انگلیسی) چاپ می‌شوند و اطلاعات مربوط به زمان حرکت به صورت عددی می‌آیند. با توجه به اینکه اطلاعات روی بلیط به زبان انگلیسی نیستند مسافران معمولا با دیدن بلیط قطارهای چین دچار سردرگمی می‌شوند. اگر قصد سفر با شبکه ریلی چین را دارید و زبان چینی‌تان هم خوب نیست نگران نباشید. با خواندن این راهنما متوجه تمام اطلاعات نوشته شده روی بلیط قطارهای چین خواهید شد.

راهنمای خواندن بلیط قطار در چین

انواع بلیط‌ های قطار چین

بطورکلی دو نوع بلیط اصلی قطار پرسرعت در چین وجود دارد: بلیط‌هایی که قرمز رنگ هستند و بلیط‌های آبی رنگ. دیگر تفاوت بارز دو بلیط به غیر از رنگ بلیط‌ها در این است که بلیط کاغذی قرمز رنگ را مامور قطار در ورودی گیت به صورت دستی چک می‌کند اما بلیط آبی مغناطیسی در ورودی اتومات یا گیت خروجی با دستگاه چک می‌شود. در ادامه برای اینکه خواندن بلیط قطار چین راحت‌تر باشد تصویر نمونه‌ای از یک بلیط را آورده‌ایم؛ و هر بخش بلیط را بصورت جدا توضیح می‌دهیم تا جای هیچگونه ابهام و سوالی برای استفاده از بلیط قطار چین باقی نماند.

انواع بلیط قطار در چین

شماره بلیط قطار در چین

شماره بلیط در قسمت بالا سمت چپ بلیط نوشته می‌شود. شماره سریال بلیط روی بلیط‌های قرمرز رنگ به صورت حروف و عددی است که پایانه بلیط فروشی یا گیشه بلیط صادر می‌کند.

 

گیت بوردینگ

پس از آنکه وارد ایستگاه قطار شدید بلافاصله باید به سمت گیت سوار شدن بروید. اطلاعات مربوط به گیت در گوشه سمت راست بالای بلیط نوشته شده است. البته برخی بلیط‌ها فاقد اطلاعات مربوط به گیت مخصوص سوار شدن هستند. در این صورت باید پس از ورود از مرحله بازرسی در قسمت ورودی ایستگاه قطار، از روی نمایشگرهای بزرگی که در سالن نصب شده گیت مخصوص خود را پیدا کنید.

 

ایستگاه مبدا و مقصد بر روی بلیط قطار در چین

اسم ایستگاه‌ها بصورت درشت و پررنگ روی بلیط چاپ می‌شود. بدین ترتیب که اسم ایستگاه مبدا در سمت چپ و نام ایستگاه مقصد در سمت راست بلیط نوشته می‌شود. حروف انگلیسی که زیر اسم ایستگاه‌ها نوشته می‌شوند در واقع تلفظ چینی آن‌ها به شیوه پین یین است.

بلیط قطار در چین

نوع قطار و شماره قطار

نوع و شماره قطار یک پیشوند حرفی و یک عدد حداکثر چهار رقمی است که بین اسم ایستگاه مبدا و مقصد می‌آید. درواقع حرف پیشوند انگلیسی نوع قطار را نشان می‌دهد و اعداد هم شماره قطاری است که باید سوار شوید.

  • G – gaotie : قطارهای پرسرعت EMU با میانگین سرعت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت
  • D – dongche: قطارهای چند واگنی الکتریکی با میانگین سرعت ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت
  • C – chengji: قطارهای EMU بین شهری با متوسط سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت
  • K/T/Z: قطارهای معمولی

رزرو و خرید بلیط قطار در چین

تاریخ و ساعت خروج

تاریخ و ساعت زیر اسم ایستگاه مبدا به روش پین یین به ترتیب سال/ماه/تاریخ/ساعت/دقیقه نوشته می‌شود. بخاطر داشته باشید که شکل نوشتن ساعت به صورت ۲۴ ساعته است و ساعت ورود روی بلیط نوشته نمی‌شود. یادتان نرود که ساعت‌تان را با ساعت استاندارد GMT + 8 چین هماهنگ کنید تا به اشتباه قطارتان را ازدست ندهید.

 

شماره واگن و صندلی برروی بلیط قطار در چین

دیگر سوار قطار شدید. شماره واگن و صندلی‌تان دقیقا زیر اسم ایستگاه مبدا به روش نوشتار پین یین بترتیب واگن/صندلی نوشته شده است.

 

قیمت بلیط و کلاس قطار

قیمت بلیط قطار در سمت چپ زیر تاریخ و ساعت خروج نوشته شده است. نوع و کلاس قطار نیز در سمت راست بلیط زیر شماره واگن و صندلی چاپ شده است. قیمت بلیط براساس یوان چین محاسبه و روی بلیط درج می‌شود.

تهیه بلیط قطار در چین

شماره پاسپورت و اسم مسافر

براساس سیاست شبکه ریلی چین که نام واقعی مسافر باید روی بلیط درج شود، اسم مسافر و شماره پاسپورت یا کد ملی روی بلیط چاپ می‌شود. البته اسم به صورت کامل نوشته نمی‌شود و بجای بعضی حروف ستاره می‌گذارند.

 

تبلیغات و دعای خیر

یک کادر مربع نقطه چین در قسمت انتهایی بلیط قرار دارد که دو جمله به زبان چینی در آن نوشته شده است: یک جمله تبلیغاتی که وب سایت رزرو بلیط مسافربری و وب سایت خدمات حمل و نقل فریت شبکه ریلی چین را تبلیغ می‌کند؛ و یک جمله هم که دعای خیر و آرزوی سفر خوش برای مسافر است.

 

شهر صادر کننده بلیط بر روی بلیط قطار در چین

اسم شهری که بلیط در آن صادر شده است در ردیف آخر به زبان چینی نوشته شده است. یک کد عددی و حروف انگلیسی در سمت چپ و یک کد دو بعدی در گوشه پایین سمت راست بلیط قرار گرفته که برای بررسی درستی بلیط بکار می‌رود.

 

کد اسکن QR ضد تقلب

برای جلوگیری از تقلب و کپی برداری غیرقانونی از این کد استفاده می‌شود. ایستگاه‌های قطار مجهز به دستگاه اسکن هستند که قادر است بسرعت با اسکن این کد تمام اطلاعات مسافر را در کسری از ثانیه بررسی کند و از صحت و درستی اطلاعات شخصی صاحب بلیط اطمینان حاصل کند. امنیت این روش بسیار بالا است و در عین حال در وقت مسافر نیز صرفه جویی می‌شود.

بخاطر داشته باشید که گیت قطار ۳۰ دقیقه مانده به حرکت باز می‌شود و درب قطار ۵ دقیقه پیش از براه افتادن قطار بسته می‌شود.

نویسنده: آرام حسینی | تهیه شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.