همه چیز در مورد تاکسی‌های شهر پکن

در حدود ۶۶۰۰۰ تاکسی در پکن و حومه‌ی آن وجود دارند. به‌طور مرسوم حجم تاکسی در پکن می‌تواند پاسخگوی بازار رو به افزایش پکن باشد. ولی در زمان اوج ترافیک مردم به‌سختی می‌توانند در خیابان‌ها تاکسی بگیرند. تمام تاکسی‌های قانونی در پکن از متر سنج استفاده می‌کنند و شما وقتی‌که از ماشین پیاده شدید باید […]

در حدود ۶۶۰۰۰ تاکسی در پکن و حومه‌ی آن وجود دارند. به‌طور مرسوم حجم تاکسی در پکن می‌تواند پاسخگوی بازار رو به افزایش پکن باشد. ولی در زمان اوج ترافیک مردم به‌سختی می‌توانند در خیابان‌ها تاکسی بگیرند.

تمام تاکسی‌های قانونی در پکن از متر سنج استفاده می‌کنند و شما وقتی‌که از ماشین پیاده شدید باید هزینه را بپردازید. به‌منظور جلوگیری از هرگونه کشمکش، توصیه می‌شود تا صورتحساب‌های تاکسی که برای شما چاپ می‌شوند را نگه‌دارید.

چگونه با راننده تاکسی‌های شهر پکن ارتباط برقرار کنیم؟

بیشتر راننده تاکسی‌ها کمی به زبان انگلیسی مسلط هستند، توصیه می‌شود که نام هتل خود را به زبان چینی بنویسید و نزد خود داشته باشید، می‌توانید از کارکنان هتل بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. به‌این‌ترتیب می‌توانید این نام را به راننده تاکسی نشان دهید…

اسامی برخی از هتل‌های شهر پکن به زبان چینی

 • The Great Wall Sheraton Hotel (Beijing):    喜來登長城飯店 (北京市)
 • Tiantan hotel:     北京天坛饭店
 • Sunworld Dynasty Hotel:     天伦王朝酒店
 • Marco Polo Parkside Beijing:       北京中奥马哥孛罗大酒店
 • King Wing Hot Spring International Hotel:          北京京瑞温泉国际酒店
 • Chang An Grand Hotel Beijing:         长安大饭店

تعداد تاکسی در پکن

اخیراً پکن دارای سه میلیون وسیله‌ی نقلیه‌ی موتوری است که از این‌ بین می‌توان به ۶۶۰۰۰ تاکسی قانونی اشاره کرد. همچنین تعدادی تاکسی غیرقانونی نیز وجود دارند که معمولاً با نام تاکسی‌های سیاه شناخته می‌شوند که در داخل و حومه‌ی پکن در گردش هستند.

به‌طورکلی حجم تاکسی در پکن می‌تواند جوابگوی نیاز روزافزون بازار باشد. ولی در موقعیت‌های زیر، برای یک فرد بسیار دشوار است که تاکسی بگیرند:

 1. در ساعات شلوغ (۷٫۰۰ تا ۹٫۰۰ و ۱۷٫۰۰ تا ۲۱٫۰۰)
 2. در محیط‌های تجاری شلوغ مانند خیابان وانگفوجینگ
 3. جاذبه‌های معروف مانند شهر ممنوعه ، میدان تیان آن من
 4. در شرایط باران و برف

همه چیز در مورد تاکسی‌های گوانجو

توصیه می‌شود که اگر پرواز دارید و یا قرار است سوار هواپیما شوید، تاکسی بگیرید.

مدل‌ها و رنگ‌های کنونی رنگ‌های قانونی

مدل‌های اصلی: سوناتا، جتتا، رد فلگ، چین، الیس، سانتانا ۳۰۰۰٫

تاکسی‌های پکن

توجه:

 1. بعد از ۳ کیلومتر برای ایجاد تعادل در مصرف سوخت با توجه به مقررات قانونی، ۱ یوآن به هزینه‌ی کلی اضافه می‌شود.
 2. منتظر ماندن در ترافیک برای اینکه چراغ سبز شود، ۲ یوآن در هر کیلومتر بعد از ۵ کیلومتر در ساعات اوج ۷٫۰۰ تا ۹٫۰۰ و ۱۷٫۰۰ تا ۱۹٫۰۰ اضافه می‌شود.

تاکسی گرفتن در پکن

۱۱ نیمه‌شب تا ۵٫۰۰ صبح

راننده‌ها باید به‌ غیر از داشتن دلیل خوب، هرگونه احضار تاکسی درون شهر پکن را قبول کنند. راننده اگر مسیر خارج از پکن باشد، مجبور نیست که درخواست تاکسی را بپذیرد و هزینه‌ی چنین سفری باید بین مشتری و راننده مورد توافق قرار گیرد. بیشتر شرکت‌های تاکسی به راننده‌های خود اجازه نمی‌دهند که از شهر خارج شوند.

استفاده از ماشین مشترک در پکن

استفاده از یک ماشین مشترک در پکن قانونی است. دولت چین از این روند استقبال می‌کند؛ به‌خصوص در طول دوره‌هایی که آلودگی هوا بالا است و ساعات اوج ترافیک. با تعداد زیادی از افراد که از تاکسی استفاده می‌کنند، استفاده از ماشین‌های مشترک باعث می‌شود که دیگر هر فردی ماشین شخصی خود را مورد استفاده قرار ندهد. استفاده‌ی مشترک از ماشین می‌تواند عاملی برای حفاظت از محیط‌ زیست باشد و از ساتع شدن گاز کربن جلوگیری می‌کند و همچنین از میزان ترافیک می‌کاهد.

هزینه‌ی استفاده‌ی مشترک از ماشین: ۶۰% نسبت به هزینه‌های غیر استفاده‌ی مشترک.

هرکدام از چهار مسافر صورتحساب را دریافت خواهند کرد.

تاکسی در پکن، ماشین مشترک

ایستگاه‌های تاکسی در پکن

قرار است ۶۰۰ ایستگاه تاکسی در پکن ساخته شوند. شماره‌ی شناسایی هر تاکسی یک عدد ۶ رقمی است. دو عدد اول نشان‌ دهنده‌ی ناحیه‌ای است که تاکسی در آن قرار دارد. شماره‌ی ۰۱ ناحیه‌ی دونگچن، شماره‌ی ۰۲، ناحیه‌ی خیچنگ، شماره‌ی ۰۳ ناحیه‌ی شائویانگ، شماره‌ی ۰۴، ناحیه‌ی هایدیان، شماره‌ی ۰۵، ناحیه‌ی فنگتایی، شماره‌ی ۰۶، ناحیه‌ی شینجگشان، چهار عدد باقیمانده شماره‌ی ایستگاه تاکسی است؛ بنابراین با تاکسی‌تلفنی ۹۶۱۰۶ تماس بگیرید و ۶ عدد خود را بگویید و راننده‌ی تاکسی خواهد فهمید که شما کجا قرار دارید.

ایستگاه تاکسی در پکن

تاکسی گرفتن در پکن

با شماره تلفن زیر تماس بگیرید: ۹۶۱۰۶

شکایات از تاکسی‌رانی

تلفن:۹۶۱۲۳

توجه: از قبل تاکسی موردنظر خود را از شرکت تاکسیرانی چین رزرو کنید. راننده‌ی تاکسی رزروی شما می‌تواند مطابق دستور، افراد موردنظر شما را در فرودگاه، راه‌آهن، هتل، دفتر کار و یا خانه سوار کند.

متر سنج تاکسی در پکن و شماره‌ی شناسایی راننده

هر تاکسی در پکن دستگاه متر سنج دارد. در بالای این دستگاه یک دکمه وجود دارد که برای روشن و خاموش مورداستفاده قرار می‌گیرد. زمانی که متر سنج خاموش باشد، عبارت: آماده سوار کردن بر روی پنجره ظاهر می‌شود. این علامت یک علامت کوچک قرمز است که در شب نیز به‌راحتی دیده می‌شود. زمانی که وارد تاکسی شدید و گفتید که می‌خواهید به کجا بروید، راننده باید آن دکمه را بزند، بنابراین مسافرهای دیگر می‌بینند که تاکسی گرفته‌شده است. زمانی که دکمه زده شد و علامت خاموش شد، متر سنج باید روشن شود.

هزینه تاکسی در پکن

بر روی داشبورد در سمت مسافر شماره‌ی ثبت راننده وجود دارد. اگر این شعارنوشته وجود نداشته باشد، دیگر سوار این تاکسی نشوید. پس هر تاکسی قانونی باید شماره‌ی ثبت خود را در مقابل چشمان مسافران قرار دهند.

چگونه می‌توان تاکسی سیاه، بدلی را تشخیص داد؟

تشخیص دادن این نوع تاکسی‌ها به‌ نوعی انجام می‌گیرد که باید به شماره‌ی ثبت تاکسی دقت کرد. پلاک‌های تاکسی‌های قانونی با حرف Beijing B شروع می‌شود. اگر تاکسی دارای پلاکی با حروف “Beijing E”، “Beijing شروع شود، امکان دارد این تاکسی بدل باشد. تاکسی‌هایی که حتی “Beijing B” داشته باشند و چراغ مخصوص شب را نداشته باشند، تاکسی‌های بدلی هستند. اگر به‌ اشتباه سوار تاکسی بدلی شدید، شما باید درخواست صورتحساب کنید. با درخواست کردن صورتحساب از تاکسی می‌توانید تشخیص دهید که این تاکسی بدلی است یا نه، تاکسی‌های بدلی صورتحساب دستی می‌دهند تا اینکه صورتحساب کامپیوتری.

در کجاها تاکسی‌های سیاه مزاحم شما می‌شوند؟

ماشین‌های سیاه می‌توانند در کنار ایستگاه‌های مترو، مراکز خرید و همچنین در کنار جاذبه‌های توریستی یافت شوند. جدی‌تری مکان‌ها ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه اصلی پکن هستند. زمانی که به فرودگاه رسیدید از این راننده‌ها در داخل و خارج از فرودگاه دوری‌ کنید زیرا قیمتی فراتر از قیمت واقعی ارائه می‌دهند.

یک ایستگاه تاکسی درست در بیرون فرودگاه قرار دارد. راننده‌ها باید از متر سنج استفاده کنند، حتماً توجه داشته باشید که راننده پرچم مشخص‌شده را پایین بیاورد. راه اختصاصی فرودگاه پکن هزینه‌ای دارد که مسافر باید آن را پرداخت کند. بعد از پرداخت هزینه‌ی تاکسی قانونی، شما باید یک صورتحساب کامپیوتری دریافت کنید؛ که در این صورتحساب باید شماره‌ی تلفن راننده‌ی تاکسی بر روی آن نوشته‌شده باشد، درحالی‌که تاکسی‌های بدلی صورتحسابی ارائه می‌دهند که دستی هستند و نمی توانید با وی تماس بگیرید. یک راننده‌ی تاکسی سیاه همین مسیر را به قیمت بیشتری یطی می‌کند.

قوانین برای راننده های تاکسی در پکن

تمام راننده‌های تاکسی باید زبان انگلیسی یاد بگیرند. ولی در بیشتر مواقع آن‌ها کمی زبان انگلیسی حرف می‌زنند. شورای شهر یک‌روند بررسی ۱۲ عاملی ارائه می‌دهد که راننده‌ی تاکسی‌ها باید بر اساس آن بررسی شوند. نام برخی از این عوامل به‌صورت زیر هستند:

راننده‌های تاکسی حق ندارند در طول رانندگی سیگار بکشند، هزینه‌ی بیشتر بگیرند، تف کنند و یا آشغال بریزند. آن‌ها باید لباس مرتب بپوشند و تمیز باشند. آن‌ها باید مؤدب باشند. راننده‌های تاکسی که از متر سنج استفاده نمی‌کنند و مسافر سوار می‌کنند، کار خود را از دست می‌دهند.

توصیه‌هایی برای گرفتن تاکسی در پکن

 1. تاکسی‌های قانونی دارای علامتی بر روی سقف خود هستند و یک شعارنوشته بر روی داشبورد در سمت مسافر وجود دارد که شماره‌ی ثبت آن‌ها بر روی آن‌ها نوشته‌شده است. اگر این شعار نوشته وجود نداشته باشد، سوار این تاکسی نشوید. در مقصد، شما باید درخواست رسید کنید. اگر متر سنج کار نکند، نباید هزینه پرداخت کنید و اگر راننده تهدید کرد که به پلیس زنگ بزند، تشویق کنید که این کار را انجام دهد. در این حالت راننده باید یک صورتحساب دستی به شما بدهد، ولی مطمئن شوید که شماره‌ی ثبت خود را باید بر روی آن بنویسد.
 2. لطفاً کارت آدرس هتل را در نزد خود داشته باشید و از کارکنان هتل بخواهید که نام هتل را به چینی برای شما بنویسند… بنابراین کارت هتل را با خود داشته باشید که گم نشوید. این کارت را به راننده نشان دهید تا شما را به هتل برساند. بیشتر راننده‌های تاکسی بلد نیستند به زبان انگلیسی حرف بزنند.
 3. همچنین شما می‌توانید یک تاکسی در اختیار داشته باشید تا به دیوار بزرگ بروید و یا به محل‌های دیگر بروید مانند شهر ممنوعه، کاخ تابستانی، معبد آسمانی، پانجیویان، وانگفوجینگ و… تا زمانی که در شهر هستید، بیشتر راننده‌ها دوست دارند که شما تاکسی را برای یک روز در اختیار بگیرید. هر ماشین باید سفر چهارساعته‌ی مناسبی در اختیار شما قرار دهد.
 4. مسافرت کردن در پکن با تاکسی کار نسبتاً راحتی است. هرچند زمانی که باران می‌بارد، موقعیت کلاً متفاوت خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر قرار است به هواپیما یا قطار برسید و بلیت غیرقابل عودت داشته باشید، نخست در باران تاکسی گرفتن بسیار سخت خواهد بود، دوم بسیاری از تاکسی‌ها سفرهای طولانی را قبول نمی‌کنند به‌خصوص به فرودگاه و آن‌ها سفر به کمربندی سوم را که در باران ترافیکی است نمی‌روند؛ بنابراین اخبار هواشناسی را بررسی کنید و با این کار می‌توانید برنامه‌ی سفر خود را به‌خوبی تنظیم کنید.
 5. هزینه‌ی پل و مسیر توسط مسافر پرداخت می‌شود. برای مسافرت‌هایی که بیش از ۱۰ کیلومتر به طول می‌انجامند و بعد از ساعت ۲۳٫۰۰ انجام می‌گیرند، هزینه‌های ۲۰ درصد افزایش خواهند یافت.

تاکسی در پکن به سمت دیوار بزرگ چین

شما می‌توانید یک تاکسی در اختیار بگیرید تا به دیوار بزرگ چین بروید. سفر می‌تواند ۱٫۵ تا ۲٫۵ ساعت طول بکشد تا تاکسی از مرکز شهر به دیوار بزرگ برسد.

توجه داشته باشید: اگر دوست دارید یک وسیله‌ی شخصی بگیرید که پیرامون پکن بگردید، به مرکز اجاره‌ی ماشین در پکن مراجعه کنید.

 

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.