شانگهای یا پکن؟ سفر به کدامیک جذاب‌تر است؟

شانگهای یا پکن؟ سفر به کدامیک جذاب‌تر است؟ به نظر من مهم‌ترین تفاوت تاریخچه‌ی اقتصادی و سیاسی این دو شهر است. پکن پایتخت سیاسی چین است، پس در این شهر حس زیادی از ملی‌گرایی دیده می‌شود که به‌طور خاص مربوط به ساختارهای تاریخی مانند کاخ امپراتوری و میدان تیان‌آن‌من است. شانگهای مرکز فرهنگی و اقتصادی […]

شانگهای یا پکن؟ سفر به کدامیک جذاب‌تر است؟ به نظر من مهم‌ترین تفاوت تاریخچه‌ی اقتصادی و سیاسی این دو شهر است. پکن پایتخت سیاسی چین است، پس در این شهر حس زیادی از ملی‌گرایی دیده می‌شود که به‌طور خاص مربوط به ساختارهای تاریخی مانند کاخ امپراتوری و میدان تیان‌آن‌من است. شانگهای مرکز فرهنگی و اقتصادی برای بخش اول قرن بیستم بود و موقعیت خوبی به‌عنوان یک شهر بندری داشت؛ بنابراین نسبت به پکن زودتر به حالت مدرن رسید و هنوز هم حال و هوای کلان‌شهری را دارد، به نظر می‌رسد این شهر حالت غربی‌تری دارد.

 

پکن بهتر است یا شانگهای؟

نماد خوش‌یمن

در پکن همه علاقه‌ی زیادی به بازی‌های المپیک و فووا داشتند که بیشتر با واژه‌ی Friendlies مورداستفاده قرار می‌گرفت که دیگر چنین نیست، زیرا احتمال دارد با کلمات Friendless یا Friend Lies اشتباه گرفته شود. فووا واقعاً بانمک بود.

در شانگهای نیز مردم به بازی‌های المپیک علاقه نشان می‌دادند و همچنین منتظر نمایشگاه جهانی در شانگهای بودند. متأسفانه، نماد مربوط به نمایشگاه جهانی زیاد بانمک نبود. فکر کنم اسم آن 海寶 های بائو، گنجینه‌ی دریا بود. کمی شبیه خمیردندان بود.

 

 

آب و هوا – کدام شهر هوای تمیزتری دارد؟

تمیز بودن به میزان زیادی نسبی است، ولی تقریباً هرروز در پکن می‌توانستم ببینم که خورشید در حال تقلا است و نمی‌تواند نور خود را از زیر ابرهای خاکستری و هوای کثیف عبور دهد – دولت ابرها را بارور می‌نمود تا باران باریده و هوا را تمیز کند ولی این آلودگی هوا چند ساعت بعد برمی‌گشت. زمانی که به شانگهای رسیدم، متوجه آسمان آبی شدم که بسیار لذت‌بخش بود.

برنامه‌ی زیست‌محیطی سازمان ملل متحد همچنین هوای این دو شهر را در رابطه با آماده شدن آن‌ها برای بازی‌های المپیک و نمایشگاه جهانی موردبررسی قرارداد و به این نتیجه رسید که هوای شانگهای تمیزتر است. دلیل این موضوع به میزان زیاد به ماهیت جغرافیایی این دو شهر مربوط می‌شود. اقیانوس‌ها و آب‌های نزدیک به شانگهای باعث می‌شوند تا آلودگی از این شهر دور شود، ولی آلودگی هوای پکن در دره‌ای LA شکل گیر می‌افتد.

شاید گزارش ساعتی هواشناسی نشانه‌ای از این موضوع باشد که آلودگی هوا چقدر جدی است، ولی همچنین حساب توییتر نیز در مورد وضع هوای پکن وجود دارد! @beijingair

 

 

سازه‌ها و آسمان خراش‌ها – پکن یا شانگهای؟

سازه‌های نمادین حاضر در منظره‌ی پکن عبارت‌اند از آشیانه‌ی پرنده، کره‌ی آبی و برج CCTV، ساخت‌وساز همه‌ی این سازه‌ها مربوط به بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ می‌شد. آشیانه‌ی پرنده و کره‌ی آبی در چهارمین مسیر کمربندی پکن قرارگرفته‌اند و حداقل آن ماه‌هایی که من در آنجا بودم (این مسیر، مسیر بزرگی است و به آزادراه متصل می‌شود) ترافیک ایجاد می‌شد. مردم همیشه برای دیدن این سازه‌ها به اینجا می‌آمدند.

شانگهای بر روی نقشه شهری مدرن محسوب می‌شود و نسبت به پکن شخصیت کلان‌شهری بیشتری دارد. این شهر دارای برج مروارید شرقی و برج جین مائو است، من همچنین در سال ۲۰۰۸ دیدم که یک سازه به شکل بازکننده‌ی در قوطی با بامبو داربست بندی شده بود، فکر می‌کنم برای نمایشگاه جهانی در حال ساخت بود.

 

 

در پکن و شانگهای وضعیت پول به چه صورت است؟

در پکن مردم از اسکناس‌های ۱ کوئای (در حدود ۱۴ سنت) و ۵ جیائو (در حدود ۷ سنت) استفاده می‌کنند. ولی استفاده از سکه در شانگهای بسیار رواج دارد. من این نظریه را شنیده‌ام که اهالی شانگهای دوست دارند تا صدای جیرینگ سکه را در جیب خود بشنوند زیرا این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها مرفه جلوه کنند.

من ترجیح می‌دهم تا استفاده از سکه‌ها در شانگهای کم شود. آن‌ها سنگین هستند و حمل آن‌ها راحت نیست. کیف پول پر از سکه‌ی من برای حمل و جابجایی بسیار مشکل ساز بود.

 

 

مقایسه شیوه زندگی پکن و شانگهای

وقتی‌که وارد ایستگاه راه‌آهن شانگهای شدم، اس ام اس دریافت کردم با این مضمون که به 時尚之都 یعنی به شهر مد خوش آمده‌اید. به‌طور مشخص شانگهای نسبت به پکن مد پذیرتر است. دیدن مردم در شانگهای کار دلپذیر تری است زیرا مردم در این شهر دیگر در بازارهای شبانه آن لباس‌های کثیف و ژنده را نمی‌پوشند (متأسفم، کمی بی‌ادب شدم).

اگر به تحقیق بیشتری نسبت به تجربیات پراکنده‌ی من در حال قدم زدن در خیابان نیاز دارید، تحقیقات مربوط به بازاریابی و رسانه در چین الگوهای مصرف زنان در چین را موردبررسی قرار داده است. در بین یافته‌های آن‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که زنان در شانگهای نسبت به زنان پکن مدگرا تر هستند؛ و همچنین پول بیشتری برای مواد آرایشی استفاده می‌کنند که این موضوع را می‌توان به‌وضوح دید.

سرویس بهداشتی در چین ، در سفر شکه نشوید!

 

خرید کردن مردم پکن و شانگهای

قضاوت من در مورد کیفیت خرید – و منظورم از خرید، خرید با چانه زدن است – بر اساس نکات اطلاعاتی کم است پس امکان دارد زیاد دقیق نباشند، ولی من از خرید در پکن مأیوس شدم ولی خرید از بازار تنباکو در شانگهای را بسیار دوست داشتم. به‌طورکلی کیفیت محل خرید به میزان زیاد مربوط به مد و شیوه‌ی زندگی بود.

راهنمای خرید در پکن

 

فضای ساحلی پکن دل‌انگیز تر است یا شانگهای؟

پکن دارای هائوای است ولی شانگهای نیز بائوند را دارد. هائوای یک دریاچه‌ی بانمک کوچک است که با رستوران‌ها و بارها محاصره‌شده است ولی بائوند که در امتداد رودخانه‌ی هوانگپو جریان دارد مجلل است. یک‌طرف رودخانه سازه‌های اروپایی شکل وجود دارند که با نورپردازی‌های خاص جلوه‌ی غربی به خود گرفته‌اند مانند برج جواهر شرقی.

 

 

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.