فرهنگ شهر پکن ، پایتخت نمادها در چین

پایتخت هر کشوری نمادی از توسفه و فرهنگ آن کشور است. پکن یکی از شهرهای قدیمی کشور چین و پایتخت باستانی آن است که گنجینه‌ای از فرهنگ و تاریخ را در خود جای داده است. در ادامه با ما همراه باشید تا کمی در خصوص فرهنگ شهر پکن بیشتر بدانیم. نمادهای فرهنگی پکن شهر پکن […]

پایتخت هر کشوری نمادی از توسفه و فرهنگ آن کشور است. پکن یکی از شهرهای قدیمی کشور چین و پایتخت باستانی آن است که گنجینه‌ای از فرهنگ و تاریخ را در خود جای داده است. در ادامه با ما همراه باشید تا کمی در خصوص فرهنگ شهر پکن بیشتر بدانیم.

نمادهای فرهنگی پکن

شهر پکن که پایتخت ۵ سلسله مهم تاریخ کشور چین بوده و هنوز نیز هست دارای مجموعه ارزشمندی از آثار باستانی، باغ‌ها، کاخ‌های سلطنتی ، معابد و مقبره‌های باستانی است که تمامی این موارد نمادی از یک شهر فرهنگی هستند. شهر ممنوعه و کاخ‌های سلطنتی سلسله‌های مینگ و چینگ به خوبی معرف سبک معماری سنتی چینی هستند. معبد آسمان نیز به خاطر داشتن طراحی منطقی و ساختاری ظریف زبان‌زد خاص و عام است. آرامگاه مینگ که مقبره ۱۳ تن از امپراطوران مهم سلسله مینگ را در خود جای داده است، بزرگ‌ترین مقبره سلطنتی کشور چین است. فرهنگ پکن را نه تنها در ساختمان‌ها و کاخ‌ها که در گویش بومی، غذاها و سالن‌های اپرای آن نیز می‌توان به خوبی مشاهده نمود.

معابد، مساجد و کلیسا، معماری نمادی از فرهنگ شهر پکن

کشور چین کشوری است که در آن، دین یک باور شخصی و آزاد است و هر کسی موظف است به پیروان ادیان دیگر احترام بگذارد. شهر پکن، به عنوان پایتخت کشور چین دارای عبادتگاه‌های بسیار زیادی از جمله معابد ادیان تائویسم، بودیسم، بودیسم تبتی، مساجد مخصوص مسلمانان و کلیساهای مسیحی و کاتالویک است.

در این میان، معبد مشهور Tanzhe، به یکی از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری شهر پکن تبدیل شده است. همچنین معبد Baiyun که متعلق به پیروان دین تائویسم است نیز یکی از مقاصد محبوب زائران ونه گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود. در همین راستا معبد Yonghe Lama نیز مشهورترین و بزرگ‌ترین معبد پیروان بودیسم تبتی به شمار می‌رود. چندین مسجد، کلیسای مسیحی و کاتالویک نیز در شهر پکن یافت می‌شوند.

گویش در پکن

گویش ماندارین که در گذشته در شهر پکن به عنوان گویش اصلی مورد استفاده قرار داشته، امروزه به زبان رسمی کشور چین تبدیل شده است. گویش پکنی بسیار شبیه به زبان استاندارد چینی است ولی تشخیص اینکه فردی به زبان استاندارد چینی صحبت می‌کند و یا این که گویش پکنی دارد کار زیاد سختی نیست.

اپرای پکن

اپرای پکن اپرای مورد علاقه مردم شهر پکن است. این اپرا، گونه ای از تئاتر سنتی کشور چین است که از چندین اپرای باستانی چینی سرچشمه می‌گیرد. در سال ۱۷۹۰، چهار گروه بزرگ از هنرمندان Anhui ، اپرای خود را به شهر پکن آوردند که موفقیت بسیاری نیز کسب کردند. سپس این گروه‌ها به همراه گروه هنرمندان Hubei در سال ۱۸۲۶ یک کار مشترک انجام دادند که در نهایت منجر به تولد اپرای پکن شد. در حال حاضر اپرای پکن نوعی تئاتر ملی است.

غذاهای شهر پکن

ویژگی بارز غذاهای پکن، استفاده از گوشت گوسفند و یا گوشت خوک است. در سلسله‌های مینگ و چینگ، غذاهای سلطنتی از استان Shandong آورده می‌شدند و بعدها بعضی از عناصر آشپزی Shandong به جزئی جدایی ناپذیر از غذاهای پکنی تبدیل شدند. سبک جدید، ترکیبی از طعم‌های مختلف از جمله تانجیا، غذاهای اسلامی و آشپزی به سبک مانچو بود. مشهورترین خوراک شهر پکن، اردک چینی است که هر مسافری باید آن را امتحان کند.

اردک کبابی پکن، از سفره های اشرافی تا غذای ملی چین!

خیابان‌های زیبا، گوشه ای از فرهنگ شهر پکن

Hutong ها نوعی کوچه‌ کم‌عرض قدیمی هستند که از قرار گرفتن خانه‌های سنتی چینی در کنار یکدیگر به وجود آمده‌اند. این خیابان‌ها که زمانی شاهرگ اصلی حمل و نقل شهر پکن محسوب می‌شدند در دوران حکومت سلسله یوان به وجود آمدند. بنابر تحقیقات به عمل آمده، قدیمی ترین Hutong شهر پکن، San Miaojie نام دارد که قدمتی ۹۰۰ ساله دارد. Dongxi Xiaomin Hutong نیز رکورد طولانی‌ترین Hutong به طول ۳۲۵۰ متر را از آن خود کرده است و کوتاه‌ترین آن‌ها نیز Qianshi Hutong است که تنها ۰٫۷ متر طول دارد.

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.