فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان

فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان، نماینده فرهنگ کهن به یادگار مانده از ۱۳ سلسله پادشاهی مختلف کشور چین است که نماد آن اپرای Qin و عجایب ۸ گانه Shaanxi می‌باشند. آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان، فرصتی برای کشف تاریخ کهن این مرز و بوم است. مشهورترین و متمایزترین نکات […]

فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان، نماینده فرهنگ کهن به یادگار مانده از ۱۳ سلسله پادشاهی مختلف کشور چین است که نماد آن اپرای Qin و عجایب ۸ گانه Shaanxi می‌باشند. آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم شهر شیان، فرصتی برای کشف تاریخ کهن این مرز و بوم است. مشهورترین و متمایزترین نکات فرهنگی این شهر را در اینجا به شما معرفی می‌کنیم.

 

اپرای شیان (Qin qiang)

Qinqiang یا Luan tan یکی از قدیمی‌ترین اپراهای محلی کشور چین است که از شمال غربی استان Shaanxi سرچشمه می‌گیرد. اپرای Qinqiang شامل نغمه‌ها و رقص‌های محلی و باستانی مناطق Shaanxi, Gansu و Ningxi است که عموما در شمال غرب کشور چین رواج دارد.

تاریخ کشور چین

بیش از ۱۰ شخصیت مختلف در این اپرا ایفای نقش می‌کنند که شامل ۴ نوع Sheng (مرد)، ۶ نوع Dan (زن)، ۲ نوع Jing (مردانی با صورت‌های نقاشی شده) و یک Chou (دلقک) می‌باشند. اپرای Qinqiang دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که این خاص بودن را با تنوع در شیوه آواز خواندن و همچنین نقاشی صورت و لباس ها به دست آورده است.

تن صدای بازیگران اپرای Qinqiang، محکم و پر قدرت است و در کل این نمایش بیان کننده جنبه‌های فرهنگی استان شیان می‌باشد.

اگر به شهر شیان سفر کردید، به هیچ وجه تماشای این نمایش از دست ندهید. بیش از ۷۰۰ سالن تئاتر در شهر شیان وجود دارند که از میان نمایشنامه‌های در حال اجرا، اپرای Qinqiang همیشه مقام اول را دارد. در سالن‌های تئاتر Wuyi و Yisu شهرستان شیان، تقریبا هر هفته این نمایش به اجرا در می‌آید.

 

عجایب هشت‌گانه Shaanxi

عجایب هشت‌گانه Shaanxi در ضرب المثل‌های بومی این منطقه، بازتابی زنده از لباس‌های محلی مردم این منطقه می‌باشد. این عجایب به شرح زیر هستند:

  • خانه‌ها به صورت یک جانبه و در شیب ملایم کوه‌ها ساخته شده‌اند.
  • همه زنان، از افراد سالخورده گرفته تا دختران جوان همگی چارقد به سر می‌کنند.
  • نودل‌های این منطقه از نظر ضخامت، عرض و طول چیزی شبیه به کمربند هستند.
  • Guokui یا کلوچه های خمیری استان Shaanxi از نظر ضخامت، اندازه و شکل ظاهری شبیه به درب ماهیتابه هستند.
  • خوراک فلفل با روغن داغ یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های این منطقه است.
  • اپرای سنتی این محل به جای آواز خوانی با آواهایی بسیار قدرتمند و بلند همراه است.
  • مردم این منطقه ترجیح می‌دهند به جای نشستن روی صندلی، روی زمین چمباتمه بزنند.
  • مردم Shaanxi برای غذا خوردن از کاسه‌های چینی بزرگی به اندازه تشت استفاده می‌کنند.

تمامی موارد ذکر شده خاص این منطقه بوده و نمادی از فرهنگ مردم Shaanxi است.

ثبت شرکت در چین

ابتدای جاده ابریشم (Silk Road)

در سال دوم پیش از میلاد مسیح و در زمان امپراطور Liuche پادشاه سلسله Han غربی، به منظور گسترش قلمروی پادشاهی و همچنین گسترش روابط دوستانه با کشورهای اطراف، جاده باشکوهی در میان کشورهای قاره اروپا، آسیا و آفریقا ساخته شد. در دوران سلسله Han غربی، یک دیپلمات به نام Zhang Qian با باری از ابریشم از شیان به سمت غرب حرکت کرد. این نخستین بار بود که ایده‌های اقتصادی و فرهنگی کشور چین راهی غرب شد و پس از آن، این جاده با شکوه، به نام جاده ابریشم به شهرت جهانی رسید.

نقطه آغاز جاده ابریشم، شهر شیان است. همین جاده به مرور باعث رشد و شکوفایی کشور چین و به خصوص شهر شیان شد و آنچه که امروز از شهر شیان می‌بینیم، مدیون ساخت همین جاده است.

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.