فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهر گویلین چین

شهر گویلین (Guilin) با تمدنی ۲۰۰۰ ساله، یکی از مهشورترین و فرهیخته‌ترین شهرهای تاریخی کشور چین است. این شهر از دوران حکومت سلسله Song (960-1279 پس از میلاد) به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور چین شناخته میشده است. چشم انداز این شهر تاریخی نه تنها گردش‌گران و جهان‌گردان، که بسیاری از شعرا و […]

شهر گویلین (Guilin) با تمدنی ۲۰۰۰ ساله، یکی از مهشورترین و فرهیخته‌ترین شهرهای تاریخی کشور چین است. این شهر از دوران حکومت سلسله Song (960-1279 پس از میلاد) به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور چین شناخته میشده است. چشم انداز این شهر تاریخی نه تنها گردش‌گران و جهان‌گردان، که بسیاری از شعرا و نویسندگان را از سرتاسر جهان به این نقطه جذب می‌نماید.

در چین باستان، بسیاری از شعرای مشهور از این شهر بازدید نموده و در وصف کوه‌های سرسبز، آب‌های شفاف و طبیعت بی نظیر این منطقه اشعار ماندگاری سروده و آنها را روی بدنه کوه‌ها و یا تکه‌های فلزی حکاکی کرده‌اند که خود تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه شده است. در شهر گویلین بیش از ده‌ها قوم مختلف از جمله Zhuang، Yao، Miao و … سکونت دارند.

جشن ها و اعیاد کشور چین

هر کدام از این اقلیت‌ها، آداب و رسوم، لباس و غذاهای مخصوص به خود را دارند که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه با آداب و رسوم شهر گویلین بیشتر آشنا خواهید شد.

غذاهای معروف شهر گویلین چین

غذاهای شهر گویلین به داشتن ادویه‌جات خوش عطر و بو و طعم منحصر به فرد شهرت دارند. غذاهای این شهر، ترکیبی از طعم و مزه غذاهای Hunan و Guangdong هستند و جالب است بدانید که ویژگی منحصر به فرد غذاهای Hunan، طعم ترش و تند آن‌ها و خصوصیت بارز غذاهای Guangdong؛ طعم ملایم خوراکی‌ها می‌باشد. در تهیه غذاهای Hunan استفاده از فلفل و سرخ‌کردن غذاها ضروری است. مشهورترین میان وعده محلی این منطقه، نودل برنج (rice noodles) است که از زمان سلسله چینگ تا به امروز به عنوان صبحانه مصرف می‌شود.

غذاهای کشور چین

اپرای شهر

اپرای شهر گویلین که از دوران سلسله مینگ آغاز به کار کرده، مشهورترین اپرای کشور چین محسوب می‌شود. این نمایش که به لهجه شهر گویلین اجرا می‌شود، با استفاده از زبان صورت و بدن روایتی را حکایت می‌کند و رقص در آن جزو جدایی ناپذیر اجرا به شمار می‌رود. در این نمایش که یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌های مردم منطقه است، از عناصر نمایشی شهر پکن و Kunqu نیز استفاده می‌شود.

اتفاقات عجیب و غریب در چین

جشنواره‌ها و اعیاد شهر گویلین

همانطور که گفته شد، بیش از ده‌ها قوم مختلف در شهر گویلین زندگی می‌کنند؛ بنابراین دور از ذهن نیست که در ایام مختلف، جشن‌های متفاوتی در این شهر برپا شود. از جمله این مراسم‌ها می‌توان به فستیوال آواز ملی Zhuang اشاره نمود که در تاریخ سوم ماه مارس سال قمری چینی برگزار می‌شود و به نام فستیوال Gepo و Gewei نیز شهرت دارد. در طول این جشنواره، زنان و مردان جوان بهترین لباس‌های خود را پوشیده و مردان در حالی که هدایای ارزشمند و نفیس و زنان گوی‌های ابریشمی در دست دارند، شروع به آوازخوانی به سبک antiphonal می‌کنند. هر گاه دختری از آواز خوانی یک پسر جوان خوشش بیاید، توپ ابریشمی خود را به سمت پسر پرتاب می‌کند و پسر متقابلا هدیه خود را تقدیم به آن دختر جوان می‌نماید. به این ترتیب زنان و مردان جوان محلی، جفت خود را انتخاب می‌کنند.

جشن سال نوی اقوام Miao نیز بعد از برداشت محصول در پاییز برگزار می‌شود که تاریخ دقیق آن در نواحی مختلف متفاوت خواهد بود. در طول جشنواره، مردان جوان یک ساز باستانی متعلق به اقوام Miao به نام Lusheng را می‌نوازند و دختران جوان همراه با این موسیقی به رقص در می‌آیند.

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.