نگاهی به فرهنگ و تاریخچه شهر گوانجو

با ما همراه باشید تا با فرهنگ و تاریخچه شهر گوانجو بیشتر آشنا شوید. در این مقاله علاوه بر فرهنگ و تاریخچه شهر گوانجو با غذاهای کانتونی، آشپزی کانتونی، فرهنگ چای کانتونی، خیابان گل در گوانجو و همچنین جاده ابریشم که از شهرت خاصی برخوردار هستند آشنا می شوید.   آشپزی کانتونی Cantonese Cuisine غذاهای […]

با ما همراه باشید تا با فرهنگ و تاریخچه شهر گوانجو بیشتر آشنا شوید. در این مقاله علاوه بر فرهنگ و تاریخچه شهر گوانجو با غذاهای کانتونی، آشپزی کانتونی، فرهنگ چای کانتونی، خیابان گل در گوانجو و همچنین جاده ابریشم که از شهرت خاصی برخوردار هستند آشنا می شوید.

 

آشپزی کانتونی Cantonese Cuisine

غذاهای کانتونی ریشه در Lingnan (جنوبی‌ترین نقطه کشور چین) داشته و ترکیبی از آشپزی Guangzhou، Chaozhou و Dongjiang می‌باشد. اگرچه آشپزی Guangzhou نسبت به دو مورد دیگر جدیدتر است اما این سبک، نماینده خوبی برای آشپزی کانتونی به شمار می‌رود. آشپزی کانتونی در میان هشت سنت بزرگ کشور چین از شهرت زیادی برخوردار است تا جایی که وقتی در هنگ کنگ، ماکائو و کل جهان نام غذاهای چینی به میان می‌آید، به طور کلی اشاره به غذاهای کانتونی دارد.

بهترین زمان سفر به گوانجو

غذاهای کانتونی از نظر تنوع و تکنیک از تنوع بالایی برخوردارند و در آن‌ها از مواد غذایی بسیار متنوعی استفاده می‌شود و شاید بهترین عبارت برای توصیف آشپزی کانتونی این جمله معروف باشد که می‌گوید: “چینی‌ها هر چهارپایی به جز میز و هر پرنده‌ای به جز هواپیما را می‌خورند.”

 

شروع ساخت جاده دریایی ابریشم Maritime Silk Road

در گذشته، جاده ابریشم مهم‌ترین مسیر بازرگانی میان کشور چین و سایر کشورهای جهان بوده است. تاریخچه ساخت جاده ابریشم به دوران سلسله های Qin و Han باز می‌گردد و در نقشه جغرافیایی، شهر گوانجو در ابتدای این جاده قرار داشته است. از آنجا که در طول دوران سلسله Tang، شهر گوانگژو یکی از شهرهای آباد و سرسبز کشور چین بوده، دولت وقت تصمیم گرفت جاده‌ای را به انجام صادرات و واردات این کشور اختصاص دهد. در دوران سلسله چینگ که گوانجو تنها بندر تجاری چین بود، دولت سیاست خود را به ممنوعیت تجارت دریایی تغییر داد. پس از تاسیس جمهوری خلق چین، تجارت خارجی در گوانگژو وارد مرحله جدیدی شد و این شهر به دومین بندر بزرگ کشور چین تبدیل شد. با توسعه جاده دریایی ابریشم، گوانگژو به یکی از اصلی‌ترین مهره‌ها در توسعه بازار داخلی و خارجی تبدیل شد.

همه چیز درباره جاده ابریشم و آغاز سفری بی نظیر از چین

 

فرهنگ چای کانتونی (Yum Cha Culture)

وقتی صحبت از فرهنگ چای کشور چین به میان می‌آید، نمی‌توان گوانجو را نادیده گرفت. حقیقت این است که کانتونی‌ها عاشق چای هستند تا جایی که به هنگام ملاقات در کوچه و خیابان به جای سلام و صبح بخیر به یکدیگر می‌گویند: “امروز چای نوشیده‌ای؟”

جشن ها و اعیاد کشور چین

نوشیدن چای کانتونی تنها به معنای خوردن یک فنجان چای نیست بلکه بیشتر از آن و به معنای صرف چای همراه با dim sum در یک قهوه خانه و یا فراتر از آن، به معنای برقراری ازتباط اجتماعی با همشهریان می‌باشد. مردم چین در زمان نوشیدن چای با یکدیگر خوش‌ و‌ بش می‌کنند، از جدیدترین اخبار مطلع می‌شوند، درباره کسب و کار صحبت می‌کنند و با دوستان خود معاشرت می‌کنند. چای کانتونی به بخش جدایی ناپذیر فرهنگ Lingnan تبدیل شده و این منطقه را از دیگر بخش‌‌های کشور چین متمایز می‌نماید.

 

مون کیک چینی، شیرینی جذاب فستیوال نیمه پاییز

قدم زدن در خیابان گل (Flower Street)

گوانگجو را شهر گل نیز می‌نامند. کانتونی‌ها عاشق گل هستند و هر سال با نزدیک‌شدن به زمان برگزاری نمایشگاه بهاره، خانواده‌های سرشناس و ثروتمند، هزاران یوان خرج خرید گل و گلدان می نمایند. از طرفی خانواده‌های کم درآمد نیز برای ادای این سنت دیرینه، یک درخت نارنگی آپارتمانی خریداری می‌کنند. منظور از قدم‌زدن در خیابان گل، همان گشت ‌و گذار در جشنواره بهاری گل است که سه روز قبل از جشنواره بهاره آغاز می‌شود. زمانی که نمایشگاه بهاره گل آغاز می‌شود، تعداد زیادی از مردم به سمت خیابان‌ها هجوم برده و گل می خرند.

در این موقع از سال خیابان‌ها با گل‌ها و گیاهان داخلی و خارجی رنگارنگ و زیبا تزیین شده و مردم در دریایی از گل و زیبایی غرق می‌شوند. همچنین مرسوم است که پس از مراسم شام در شب جشن بهاره، به بازدید از نمایشگاه گل وگیاه بروند. بسیاری از مردم کشور چین در این نمایشگاه گل‌های بومی و سنتی از جمله نارنگی طلایی (golden tangerines)، dracaena braunii،pachira macrocarpa و … خریداری می‌کنند که برای آن‌ها نمادی از ثروت و موفقیت هستند.

 

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.