همه چیز درباره ویزای کشور چین

یکی از مهمترین مراحل روند اداری برای سفر به هر کشوری، گرفتن ویزای آن کشور است. سفارتخانه کشورهای مختلف برای صدور ویزا، قوانینی متفاوت با دیگر کشورها دارند. سفارتخانه کشور چین هم، قوانینی مشخص و مختص به خود، برای صدور ویزای چین اعلام کرده است. ما در این مطلب  قصد داریم تا درباره انواع ویزای […]

یکی از مهمترین مراحل روند اداری برای سفر به هر کشوری، گرفتن ویزای آن کشور است. سفارتخانه کشورهای مختلف برای صدور ویزا، قوانینی متفاوت با دیگر کشورها دارند. سفارتخانه کشور چین هم، قوانینی مشخص و مختص به خود، برای صدور ویزای چین اعلام کرده است. ما در این مطلب  قصد داریم تا درباره انواع ویزای چین و همچنین شرایط و مدارک لازم برای دریافت هر کدام اطلاعات لازم را خدمتتان ارائه دهیم.

ویزای کشور چین مدرکی معتبر است که توسط سازمان‌های دولتی به اتباع خارجی داده می‌شود و این افراد طبق این مدرک، مجاز به ورود، خروج و یا عبور از کشور مورد نظر بر طبق قوانین و مقررات کشور میزبان هستند. طبق حقوق و قوانین بین الملل، هر کشور مستقلی محق است مطابق با قوانین ملی، درباره ورود و یا خروج شهروندان خارجی به قلمرو خود تصمیم گرفته و بر اساس آن ویزای فرد را صادر یا لغو نماید. افسران ورود و کارمندان کنسولی کشور چین نیز حق دارند درباره نوع، تعداد ورودی، اعتبار و مدت اقامت هر تبعه خارجی بر اساس قوانین و مقررات ملی کشور چین، تصمیم بگیرند و ویزای فرد را لغو یا صادر کنند. برای ورود به کشور چین، دریافت ویزا الزامی است. هر شهروند خارجی باید قبل از سفر به کشور چین، نسبت به دریافت ویزا اقدام کند به جز؛ مواردی که طبق توافقات یا مقررات خاص اجازه ورود بدون روادید را دارند.

لطفا قبل از تهیه بلیط، از معتبر بودن ویزای خود اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که تاریخ انقضای ویزای شما تمام شده و یا تعداد دفعات مجاز سفرتان به پایان رسیده باید برای دریافت ویزای جدید اقدام نمایید.

ویزا

انواع ویزای چین و شرایط آن

ویزای کشور چین به ۳ دسته تقسیم می‌شود: ویزای دیپلماتیک، ویزای تجاری و ویزای عادی.
این ۳ دسته خود به زیر مجموعه‌هایی تقسیم می شوند که شرح آن در ذیل آمده است:
 • ویزا C: ویزایی که به خدمه خارجی وسایل حمل‌و‌نقل بین‌المللی از جمله هواپیما، قطار، کشتی یا هر وسیله نقلیه موتوری دیگری داده می‌شود. این ویزا به اعضای خانواده افراد ذکر شده نیز تعلق می‌گیرد.
 • ویزا D: این ویزا مختص افرادی است که قصد صادرات مادام العمر به کشور چین را دارند.
 • ویزا F: این ویزا به افرادی که قصد مبادله، تحصیل و یا سایر فعالیت‌ها را دارند تعلق می‌گیرد.
 • ویزا G: مخصوی افرادی است که قصد صادرات به کشور چین را دارند.
 • ویزا J1: این ویزا مخصوص روزنامه‌نگاران و سازمان‌های خبری خارجی است که در کشور چین اقامت دارند. طول مدت اعتبار این ویزا حدود ۱۸۰ روز است.
 • ویزا J2: این ویزا به روزنامه نگاران خارجی تعلق می‌گیرد که قصد سفر به کشور چین به صورت کوتاه مدت را دارند. مدت اعتبار این ویزا کمتر از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا L: این ویزا توریستی است و به گردشگران تعلق می‌گیرد.
 • ویزا M: ویزای مخصوص تجار و بازرگانان که قصد سفر به منظور فعالیت‌های تجاری دارند.
 • ویزا Q1: ویزای مخصوص افراد خانواده‌های مقیم کشور چین که به قصد بازدید و یا نگهداری از اعضای خانواده به کشور چین سفر می‌کنند. اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است. زن و شوهر، پدر و مادر، پسران، دختران، پدر بزرگ و مادر بزرگ و پدر و مادر خوانده‌ها همگی مشمول این ویزا می‌شوند.
 • ویزا Q2: این ویزا به افرادی که قصد دارند از اقوام خود که ساکن کشور چین هستند بازدید کنند، تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا نیز بیش از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا R: ویزای مخصوص استعدادهای درخشان و نوابغی که به مهارت و توانایی آن‌ها در کشور چین نیاز است.
 • ویزا S1: ویزای مخصوص بازدید از افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. این ویزا به همسران، فرزندان زیر ۱۸ سال، پدر و مادر خوانده ها تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا S2: ویزای مخصوص اعضای خانواده افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. اعتبار این ویزا بیشتر از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا X1: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل در کشور چین برای مدت بیشتر از ۱۸۰ روز دارند.
 • ویزا X2: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل درکشورچین برای مدت کمتراز ۱۸۰ روزدارند.
 • ویزا Z: ویزای مخصوص کار در کشور چین.

ورود به کشور چین بدون نیاز به ویزا

شرایطی که یک شهروند خارجی به وسیله آن، می‌تواند بدون نیاز به ویزا و تحت شرایط زیر به کشور چین سفر نماید:

۱) حمل و نقل مستقیم

یک شهروند خارجی که ترانزیت هوایی انجام می‌دهد، در صورتی که بیش از ۲۴ ساعت در فرودگاه نماند از دریافت ویزا معاف بوده و یک بلیط معتبر با یک صندلی تایید شده در یک پرواز بین المللی خواهد داشت. شهروندانی که دارای گذرنامه یا سایر اسناد مسافرتی بین المللی هستند (در صورت لزوم) یک بلیط تایید شده و ویزای معتبر برای رفتن به یکی از ۴۵ کشور زیر به عنوان مقصد سوم دریافت خواهند کرد و همچنین می‌توانند بدون ویزا به مدت ۷۲ ساعت در پکن یا شانگهای اقامت داشته باشند.

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، روسیه، بریتانیا، ایرلند، قبرس، بلغارستان، رومانی، اوکراین، ایالات متحده آمریکا، کانادا، برزیل، مکزیک، آرژانتین، شیلی، استرالیا، نیوزیلند، کره، ژاپن، سنگاپور، برونئی، امارات متحده عربی و قطر.

۲) بازدید از دلتای رودخانه Pearl یا جزیره Haina

 • شهروندان کشورهایی که با جمهوری خلق چین روابط دیپلماتیک داشته و دارای گذرنامه عادی هستند، در صورتی که در حال حاضر در هنگ کنگ یا ماکائو حضور داشته باشند و به یک گروه سازمان یافته تحت نظر یک آژانس مسافرتی معتبر ملحق شده و برای بازدید از دلتای رودخانه مروارید Pearl یا جزیره Haina (مناطق Guangzhou, Shenzhen, Zhuhai, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Jiangmen, Zhaoqing and Huizhou) ثبت نام نمایند و البته و بیش از ۶ روز اقامت نداشته باشند، از دریافت ویزا معاف خواهند شد.
 • شهروندان هر یک از کشورهای زیر که دارای پاسپورت عادی بوده و برای بازدید از جزیره Hainan (به صورت گروه‌های گردشگری ۵ نفره و یا بیشتر) به یکی از آژانس‌های معتبر داخل Hainan رفته و مراحل ثبت نام خود را تکمیل نمایند، در صورتی که قصد ماندن بیش از ۱۵ روز را نداشته باشند از دریافت ویزا معاف خواهند شد.
  این کشورها به شرح زیر هستند: استرالیا، اتریش، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، قزاقستان، مالزی، هلند، نیوزیلند، نروژ، فیلیپین، جمهوری کره، روسیه، سنگاپور، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تایلند، UK، اوکراین و آمریکا. به علاوه، شهروندان کشورهای آلمان، جمهوری کره و روسیه در صورتی که به گروه‌های گردشگری ۲ نفره یا بیشتر ملحق شوند، می‌توانند تا ۲۱ روز در این جزیره اقامت نمایند.

۳) شهروندان سنگاپور، برونئی و ژاپن
شهروندان کشورهای سنگاپور، برونئی و ژاپن در صورتی که دارای گذر نامه عادی بوده و با هدف گردشگری، تجارت یا ملاقات با اقوام از طریق پورت ویژه افراد خارجی وارد کشور چین شده و قصد ماندن بیش از ۱۵ روز را نداشته باشند، از دریافت ویزا معاف هستند. در صورتی که یکی از موارد زیر پیش بیاید، معافیت از دریافت ویزا لغو و افراد نام برده باید برای دریافت هر چه زودتر ویزای خود اقدام نمایند:

 • در صورتی که فرد متقاضی بیش از ۱۵ روز در کشور چین اقامت نماید.
 • در صورتی که فرد به قصد تحصیل، کار، اقامت دائم، دیدار با مقامات رسمی یا پوشش خبری وارد کشور شود.
 • شهروندان ژاپنی که با گذرنامه رسمی یا دیپلماتیک سفر می‌کنند.

۴) دارندگان کارت معتبر سفرهای تجاری از سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (APEC)

کارت سفرهای تجاری APEC، جایگزینی برای ویزای (multiple) است که به مدت ۳ سال اعتبار دارد. فردی که چنین کارتی در اختیار داشته باشد می‌تواند با ارائه پاسپورت معتبر در زمان تائید شده، به دفعات متعدد وارد کشور چین شده و کمتر از ۲ ماه در هر سفر، اقامت نماید.

۵) اتباع بیگانه دارای کارت اقامت دائم

۶) اتباع بیگانه‌ای که اجازه اقامت دائم از طرف وزارت امنیت عمومی برای آن ها صادر شود.

شهروندان خارجی که با هدف ادامه تحصیل و کار یا به عنوان روزنامه‌نگار خارجی وارد کشور چین شوند، باید ظرف مدت ۳۰ روز از زمان ورود به کشور چین، نسبت به دریافت اجازه اقامت رسمی به دفتر مقامات امنیت عمومی شهر مراجعه نمایند. این افراد در صورت دریافت اجازه اقامت، می‌توانند بدون نیاز به ویزا به دفعات متعدد از کشور خارج شده و دوباره وارد شوند.

۷) توافق‌نامه‌های دو جانبه مابین کشور چین و سایر کشورهای خارجی

موافقت‌نامه دوجانبه در صورت امضای توافق‌نامه‌های دو جانبه مابین کشور چین و سایر کشورهای خارجی، شهروندان این کشورها می‌توانند در شرایط خاص، بدون نیاز به ویزا وارد کشور چین شوند.

قوانین اقامت در چین

مدارک لازم برای دریافت ویزای چین

 1. دو قطعه عکس ۶ در ۴ تمام رخ، زمینه سفید،‌ بدون عینک و با کیفیت که به تازگی گرفته شده باشد. (بدون پوشاندن سر، صورت کامل مشخص باشد)
 2. اصل پاسپورت (گذرنامه) با حداقل ۷ ماه اعتبار و صفحات ویزای خالی و فتوکپی از صفحه اطلاعات گذرنامه و صفحه عکس اگر جداگانه است.
 3. نامه تمکن مالی لاتین برای هر نفر حداقل ۵ هزار دلار و به ازای هر روز ۱۰۰ دلار در سربرگ بانک با مهر وامضا و شماره تماس بانک (به عنوان مثال برای ویزای ۳۰ روز حداقل ۸ هزار دلار مورد نیاز است.)
  نکته: سرپرست خانواده می‌تواند به جای تمام اعضای خانواده خود تنها یک نامه تمکن ارائه نماید؛ بدین صورت که این نامه باید تمکن سرپرست خانواده را به ازای تمام اعضا نشان دهد.
 4. بلیط مسافر
 5. فرم اطلاعات مسافر (فرم درخواست ویزا) همه موارد کامل شده باشد.
 6. بیمه مسافرتی

طول مدت فرآیند پردازش ویزا

 1. در حالت عادی، این پروسه ۳ روز کاری فرد به طول می‌انجامد.
 2. در فرآیند فوری، فرد با پرداخت هزینه مازادی به ارزش $۳۰ برای هر ویزا بعد از ۲ روز کاری ویزای خود را دریافت می‌کند.

اعتبار ویزای چین

اعتبار ویزای کشور چین، بسته به نوع آن از ۳ تا ۲۴ ماه متغیر است. ویزای یک ورودی کشور چین معمولا ۳ ماه ،ویزای دو ورودی ۳۰ روز و ویزای چند ورودی به مدت ۱۲،۶ یا ۲۴ ماه از زمان ورود به کشور اعتباردارد. در صورتی که در موارد اول و دوم، تعداد ورودی مجاز انجام شده یا زمان اعتبار ویزا تمام شود، ویزا منقضی خواهد شد و شما موظفید برای دریافت ویزای جدید اقدام نمایید. در صورت منقضی شدن ویزا، از ورود شما به کشور چین ممانعت به عمل می‌آید.

مدت زمان هر اقامت

طول مدت اقامت برای هر ویزا بسته به نوع آن، از ۳۰ تا ۶۰ روز متغیر خواهد بود و در صورت درخواست از طرف متقاضی، این مدت به ۹۰ تا ۱۸۰ روز قابل افزایش است. فرد دارنده ویزای کشور چین می‌تواند در طول این مدت در کشور چین اقامت داشته باشد و در صورتی که قصد ماندن بیش از این تعداد روز را داشته باشد، باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام نماید که این درخواست ممکن است رد یا تائید شود.در صورتی که فرد، بیش از مدت اعتبار ویزای خود در کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه و یا سایر مجازات‌های تعیین شده توسط دولت جمهوری خلق چین خواهد شد

چرا نیل گشت را برای اخذ ویزا انتخاب کنم؟

• سابقه‌ طولانی اخذ ویزای چین در تورهای گروهی و انفرادی و اِشراف کامل به شرایط دریافت ویزا
• رزرو بلیط رفت و برگشت پرواز در صورت درخواست مسافر با مهر و امضای آژانس
• تکمیل فرم درخواست ویزای چین توسط کارشناسان نیل گشت
• اطلاعات به‌روز و دقیق از شرایط دریافت ویزای چین
• عدم نیاز به مراجعه‌ حضوری به سفارت چین
• پاسخگویی سریع توسط پشتیبان‌های نیل گشت
• شفافیت در ارائه‌ اطلاعات

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (5 امتیاز)

1 دیدگاه برای ”همه چیز درباره ویزای کشور چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *