دیوار چین ؛ دیواری به بلندای تاریخ

شرح

چین با یکی از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری خود در دنیا معروف است: دیوار چین؛ پس اگر مسافر چین هستید، بطور حتم بازدید از یکی از بزرگترین و مشهورترین آثار تاریخی دنیا را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. و اما سوال اصلی آن است که در واقعیت درمورد این دیوار تاریخی چه می‌دانیم؟ دیواری که توسط میلیون‌ها نفر ساخته شده است و شاهد صدها جنگ نظامی بوده و در میان تمام این اتفاقات تاریخی سرپا مانده است. این اژدهای سنگی به عنوان یکی از پربازدیدترین مکان‌های دیدنی در چین هرساله میلیون‌ها گردشگر را برای بازدید به سمت خود می‌کشاند.

دیوار چین در پکن

اسرار فاش نشده بزرگترین دیوار دنیا

علی رغم اینکه این دیوار بزرگ تاریخی هرساله سیل عظیمی از بازدیدکنندگان به سمت خود می‌کشاند، هنوز هم اسرار زیادی پیرامون چگونگی و دلیل ساخت آن وجود دارد. اگر صرفا یک گردشگر ساده بدون هیچگونه مطالعه‌‌ای درباره‌ی تاریخچه‌ی آن باشید، بازدید از آن جذابیت چندانی برای شما نخواهد داشت. پس بهتر است در ابتدا درک درست از این سازه‌ی عظیم و قدیمی ساخته‌ی دست بشر و تاریخچه‌ی آن داشته باشید تا با بازدید از آن به شناخت دقیق‌تری از دیوار بزرگ چین برسید.

در این مطلب می‌خواهیم از بعد گردشگری به این مجموعه تاریخی پرداخته و بخشی از اسرار آن را در این مطلب همراه با شما کشف کنیم. با ما و برخی از واقعیت‌های دیوار بزرگ چین همراه شوید.

دیوار چین در پکن

مشارکت در ساخت دیوار بزرگ چین، حکم تنبیهی برای مجرمان

در امپراطوری چین، مشارکت در ساخت این دیوار، حکم تنبیهی از جنس خدمات اجتماعی برای مجرمان شناخته شد. در زمان ساخت آن، هیچ ماشین و دستگاهی در دسترس نبود و ساخت‌و‌ساز آن به نیروی انسانی محدود بود. بنا بر گفته‌ی مجله‌ی «Mentafloss»  مشارکت در ساخت، نگهداری و نظارت بر دیوار بزرگ چین از وظایف منظم مجرمان محسوب می‌شد. مجرمانی همچون فراریان مالیاتی که کارکردن برای آن‌ها در کنار کارگران و مشارکت در ساخت این دیوار بسیار سخت بود. در کنار این مجرمان، سربازان و مردم عادی هم در ساخت دیوار بزرگ چین مشارکت داشتند.

دیوار بزرگ چین و شکست ایده‌ی حفاظتی آن

ایده‌ی نخست ساخت دیوار چین حفاظت از امپراطوری چین در برابر دشمنان خارجی بود، اما این ایده شکست خورد. بر طبق شواهدی در طول تاریخ، بر اثر حمله به دیوار بزرگ چین توسط مانچوس بود که سلسله مینگ از هم فروپاشید و بدین ترتیب مشخص شد که ایده‌ی ساخت این دیوار بزرگ براساس پیش‌بینی‌های در نظرگرفته شده اجرایی نشد.

ناپدیدشدن دیوار بزرگ چین، بادالینگ مصون از آسیب‌ها

دیوار بزرگ چین، در مقایسه با بسیاری از سازه‌های تاریخی در سراسر جهان، با خطرات بسیاری روبه‌رو است. لیدر تورهای مسافرتی در چین می‌گویند که این دیوار سال به سال محو می‌شود. این به چه معناست؟ براساس آمار یونسکو، تقریبا یک سوم دیوار چین از بین رفته است. علت اصلی این مساله عموما ناشی از تغییر آب‌وهوا و فرسایش ناشی از حضور انبوه جمعیت در یک مدت زمان طولانی است. با این حال هنوز بخش‌هایی همچون «بادالینگ» خوب نگهداری شده که البته قسمت‌های این چنینی هم چند استثنای نادر در این بنای تاریخی هستند.

دیوار چین در پکن

۲۳۰۰ سال، عمر، قدمت تاریخی دیوار بزرگ چین

سن این دیوار تاریخی ۲۳۰۰ سال است و آغاز ساخت آن به قرن ۲ قبل از میلاد بازمی‌گردد. ساخت اولیه‌ی این دیوار از سلسله‌ی چین شی هوانگ آغاز شد. مسیر آن برای ساخت کامل، مسیری پر پیچ و خم بود؛ دیواری که در طول تاریخ بخش‌هایی به آن اضافه شد تا به عنوان مکانی دفاعی و حفاظتی در برابر دشمنان از آن استفاده شود.

https://www.nilgasht.ir/%d8%aa%d8%b9%d8%b7%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%da%86%db%8c%d9%86/

به قسمت‌های مشهور دیوار چین نروید!

اگر در حال برنامه‌ریزی برای بازدید از دیوار بزرگ چین هستید، حواستان جمع باشد که کدام بخش از دیوار را برای بازدید انتخاب می‌کنید. در بخش‌های مشهور این بنا ، حجم جمعیت به اندازه‌ای بالا است که بیش از آن‌که بتوانید از خود دیوار بازدید کنید، پشت سر بازدیدکنندگان را خواهید دید. آمار بازدیدکنندگان دیواربزرگ چین در طول روز آمار خیره‌کننده‌ای است.این دیوار در طول روز ۳۰۰۰۰ توریست و در طول سال بیش از ۱۰ میلیون بازدیدکننده دارد. «بادالینگ» یکی از مشهورترین قسمت‌های این دیوار است که تراکم جمعیت در آن بسیار زیاد است. اگر مشکلی با شلوغی ندارید به این قسمت هم سری بزنید، در غیر این‌صورت پیشنهاد ما به شما این است که قسمت‌های خلوت‌تر این بنا را برای بازدید انتخاب کنید.

نام‌های مختلف دیوار بزرگ چین در جهان

دیوار بزرگ چین در سراسر جهان با نام‌های مختلفی در بین مردم شناخته شده است. نام اصلی این دیوار بزرگ به «دیوار بلند ۱۰۰۰۰ لی» ترجمه شده است. همچنین با نام‌های «اژدهای زمین» و «دیوار بلند» و «Great wall» هم در چین و دیگر نقاط دنیا شناخته شده است. اما یکی از نام‌های محبوب در آمریکا و انگلیس دیوار بزرگ چین است. در برخی کشورها هم با نام دیوار چینی این بنای تاریخی را می‌شناسند.

دیوار چین در پکن

مجموعه‌ای از دیوارها، زیربنای دیواربزرگ چین

شاید این نکته برخلاف تصویر ذهنی شما باشد. Great wall، یک دیوار طولانی و پیوسته نیست. این دیوار مجموعه‌ای از چندین دیوار است. بسیاری از تورلیدرها در توصیف این مجموعه آن را همچون یک شبکه‌ی دفاعی متشکل از تعداد زیادی دیوار و قلعه‌های ساخته شده در دوره‌های مختلف تاریخی تشریح می‌کنند. در برخی از بخش‌های این دیوار، ارتفاع آن دوبرابر و حتی سه برابر شده است. این حقیقت درباره این مجموعه‌ی تاریخی ممکن است که تصویر دیوار بزرگ چین را در ذهن شما برای همیشه تغییر دهد.

پیش‌بینی ساخت دیوار بزرگ با یک شعر چینی

ساخت دیوار بزرگ چین پیش از آنکه آغاز شود، اعلام شد! براساس گفته‌های «mentalfloss» یک مجموعه شعر چینی، ساخت یکی از بزرگترین سازه‌های دست بشر را پیش‌بینی کرده بود. شاعر آن که شی جینگ و یا کیم تای نامیده شده در بین قرن‌های ۱۱ تا ۷ قبل از میلاد این اشعار را سرود. اشعاری که در آن از نیاز چین به دفاع از خود در برابر درگیری‌های نظامی با ساخت یک دیوار دفاعی مستحکم سخن گفته است. گفته می‌شود این مجموعه شعر یکی از قدیمی‌ترین اشعار در چین است.

بهترین زمان بازدید از دیوار بزرگ چین

حال و هوای بهار

یکی از بهترین زمان‌های  بازدید از دیوار بزرگ چین، بین ماه‌های مارس تا می است. زمانی که هوا خنک و به نسبت گرم است. دمای هوا در این وقت سال که مصادف با فصل بهار است به طور متوسط به ۱۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد می‌رسد. مناظر زیبای بهاری اطراف دیوار بزرگ چین در این فصل سال به قدری زیبا و خیره‌کننده است که نواحی اطراف خود را بیش از هر وقت دیگری در سال دیدنی می‌کند.

تابستان های پر ازدحام

تابستان که فصلی پرگردشگر در تمام نقاط دنیا است، درمورد چین هم مصداق دارد. فصلی که به شدت در این کشور داغ است. اما با این حال مسافران زیادی به آن‌جا سفر می‌کنند. هتل‌ها با افزایش قیمت همراه هستند. هزینه بلیط‌هواپیما بالا است و در بناهایی مثل دیوار بزرگ چین در بخش‌های شلوغ آن همچون بادالینگ«Badaling» تراکم جمعیت بسیار زیاد است که بخاطر گرمی هوا و تراکم جمیت کمی ممکن است اذیت شوید. اما می‌توانید از قسمت‌های خلوت این دیوار هم همچون  Jiankou و Simatai و Jinshanling دیدن کنید. اگر فصل تابستان زمان انتخابی شما برای سفر به چین است پیشنهاد می‌کنیم که هتل و تور خود را از خیلی جلوتر از زمان سفر رزرو کنید.

دیوار چین در پکن

زیبایی های پاییز

برای بازدید از Great wall، فصل پاییز را انتخاب کنید. آب‌وهوا در این فصل متعادل است. به دلیل موقعیت جغرافیایی این دیوار که حوالی آن را کوهستان‌ها فرا می‌گیرند رنگ نواحی اطراف این دیوار در فصل پاییز به رنگ‌های قرمز، طلایی، زرد و قهوه‌ای درمی‌آیند که تصویر به شدت زیبا و خیرکننده ایجاد می‌کند. اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر می‌کنید بطور حتم لباس گرم همراه با خود داشته باشید. اگر زمان سفر شما در بین ماه‌های سپتامبر تا نوامبر است، در هفته اول اکتبر برای بازدید از این دیوار اقدام نکنید چون مصادف با تعطیلات روز ملی چین است و همین مساله باعث شلوغی بیش از اندازه و تغییر قیمت‌ها می‌شود.

سوز سرما در زمستان

اگر به شدت سرمایی هستید برای بازدید از دیوار بزرگ چین در فصل زمستان به هیچ عنوان اقدام نکنید. چون هوای پکن در زمستان به شدت سرد و خشک است. دیوار بزرگ چین هم که در منطقه‌ی کوهستانی قرار دارد تحت تاثیر این هوا دمای آن به زیر صفر می‌رسد.

نویسنده: نگار انسان | گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

موقعیت جغرافیایی

کشور: چین
شهر: پکن