شهر ممنوعه

شرح

در مرکز پکن، شهر ممنوعه‌ ای The Forbidden City قرار دارد که به عنوان فضایی مقدس برای جمهوری خلق چین شناخته شده است. شهر ممنوعه پکن به عنوان بزر‌گ‌ترین و سالم‌ترین اثر باقی مانده سلطنتی- باستانی جهان، بازتابی از بالاترین سطح معماری در چین باستان به شمار می‌رود. این بنا مدتی به عنوان کاخ امپراطوری در سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۶۸ نیز ایفای نقش کرده است. این کاخ در ابتدا زیر نظر امپراطور چنگزی از سلسله مینگ ساخته شد و روند ساخت آن پس از ۱۴ سال به پایان رسید.

بر اساس باورهای نجومی قدیمی چینی‌ها، ستاره بنفش در مرکز آسمان قرار داشته و جایگاهی مهم را از آن خود کرده بوده، به همین دلیل نیز امپراطور وقت، قصر بنفش را به عنوان خانه خود انتخاب کرد. وارد شدن به این کاخ ممنوع بود و اگر کسی اجازه خاصی از سمت امپراطور نداشت نمی‌توانست به آن پا بگذارد. به همین دلیل نیز آن را شهر ممنوعه بنفش یا شهر ممنوعه نام نهادند.

شهر ممنوعه در پکن چین

این بنا که امروزه به عنوان کاخ موزه نامیده می‌شود در شمال میدان تیانانمن که یکی از مکان‌های مهم گردشگری پکن است قرار دارد. دروازه جنوبی این کاخ مریدین (Meridian) و دروازه شمالی نیز Shenwumen نام دارند. فاصله بین این دو دروازه نیز چیزی حدود ۹۶۱ تا ۱۰۵۱ متر است. علاوه بر این فاصله دروازه‌های شرقی و غربی نیز در حدود ۷۵۳ تا ۸۲۳ متر محاسبه شده است. نکته جالب این بنا آن است که در هر چهارگوشه دیوار کاخ، برج های متمایر و با استحکام ساختاریافته‌ای قرار دارند.

https://www.nilgasht.ir/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d9%87%d8%b1-%d9%85%d9%85%d9%86%d9%88%d8%b9%d9%87-%d9%be%da%a9%d9%86-%da%86%db%8c%d9%86/

تاریخ شهر ممنوعه

امپراتور یونگ از سلسله مینگ در سال ۱۴۰۶ تصمیم به ساخت کاخی سلطنتی در پکن گرفت. ساخت این کاخ با توجه به کاخ نانجینگ (Nanjing) صورت گرفت و بعد از گذشت ۱۴ سال نیز به پایان رسید. این کاخ به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی کشور برای مدت ۵۰۰ سال به کار گرفته شد، تا اینکه در سال ۱۹۱۱ سلسه چینگ با شکست مواجه شد. از این زمان به بعد شهر ممنوعه در سال ۱۹۲۵ به موزه کاخ تبدیل شد. این بنا دارای معماری سنتی چینی و گنجینه‌ها و بقایای باستانی زیادی است که به اهمیت آن می‌افزاید.

ساختار ۱۴۰۶ تا ۱۱۴۲۰

کار ساخت شهر ممنوعه که به عنوان کاخ سلطنتی سلسله مینگ مورد استفاده قرار می‌گرفت، در سال ۱۴۰۶ پس از میلاد آغاز شد و در سال۱۴۲۰ با تلاش و زحمت دهها هزار نفر کارگر به پایان رسیده است. زمانی که امپراتور یونگ به سلطنت رسید پایتخت کشور چین از نانجینگ به پکن تغییر پیدا کرد. او دستور ساخت قصر امپراتوری خود را در مرکز پکن اعلام کرد و آن را شهر ممنوعه نامید. این بنا با تلاش معمار بزرگی به نام کوای شیانگ ساخته شد و میلیون‌ها کارگر نیز در روند ساخت این بنا دست داشتند. بعد از تکمیل این بنا در سال ۱۴۲۰ امپراتور یوتگل همراه خانواده خانواده خود به آن نقل مکان کردند.

شهر ممنوعه در پکن چین

برکناری سلسله چینگ

در سال‌های پایانی سلطنت این سلسه دهقانان بسیاری در چین فعالیت می‌کردند و قوی‌ترین و گسترده‌ترین قیام را به رهبری لی زیکنگ (Li Zicheng) را بر پا کردند. شورشیان موفق به شکست نیروهای امپراتوری شده و به شهر ممنوعه پا گذاشتند. این سلسله در سال ۱۶۴۴ و با خودکشی امپراتور Chongzen به اتمام رسید. آخرین پادشاه این سلسله پس از کناره‌گیری از قدرت و تا سال ۱۹۲۴ در همین کاخ زندگی کرد. اما این پایان ماجرا نیست. ارتش لی زیچنگ (Li Zicheng) توسط رجنت دورگون و سربازانش به این خاک پا گذاشت و باعث شد تا شهر ممنوعه براز باز دوم به تصرف در آید.

تخریب و نوسازی شهر ممنوعه

قبل از عقب‌نشینی ارتش لی زیچنگ، آنها بسیاری از کاخ‌ها و سالن‌های داخل شهر ممنوعه را به آتش کشیدند. بعد از آن که امپراتور شونزی (Shunzhi) از سلسله چیتگ به شهر امپریالیزه نقل مکان کرد حدود ۱۴ سال دیگر برای بازسازی ساختمان‌های اصلی این بنا زمان گرفته شد. دیگر ساختمان‌های ویران‌شده شهر ممنوعه نیز از سال ۱۶۸۳ تا ۱۶۹۵ مورد بازسازی قرار گرفتند. ناگفته نماند که مهم‌ترین نوسازی انجام گرفته در شهر ممنوعه که به دنبال خود تغییرات بزرگی را به دنبال داشت مربوط به زمان سلطه امپراتور کیانلانگ است. نوسازی در سال ۱۷۳۵ شروع شده و تا سال ۱۷۹۶ ادامه پیدا کرد. این فرایند، شهر ممنوعه را به زیبایی پیشین خود بازگردانید.

شهر ممنوعه در پکن چین

تبدیل شهر ممنوعه به موزه کاخ برای بازدید عموم مردم

در سال ۱۹۱۱ بعد از گذشت سه قرن، کاربری شهر ممنوعه از مرکزیت سیاسی کشور تغییر یافت. در دهم اکتبر سال ۱۹۲۵ شهر ممنوعه به عنوان کاخ موزه، برای بازدید عموم مردم باز شد. درست است که بسیاری از قسمت‌‌های آن در اثر جنگ، گذر زمان و بدی آب و هوا تخریب شده‌اند اما از همان زمان بود که راز و رمزهای مربوط به این بنا کم کم برای مردم روشن و آشکار کرد.

حذف سلاح های فرهنگی در طول جنگ

بعد از شروع جنگ میان چین و ژاپن میلیون ها گنجینه نادر و فرهنگی بسته‌بندی شد و به بیش از ۱۵ هزار جعبه رسید. این جعبه‌ها به شانگهای انتقال پیدا کردند. بعد از این به نانجینگ و سپس به استان سیچوان فرستاده شدند. این گنجینه‌ها تا سال ۱۹۴۵ در سه مکان مختلف ذخیره شدند. سه هزار جعبه از گنجینه‌های نادر بعد از جنگ داخلی به تایوان انتقال پیدا کرد و بعد از آن نیز به موزه کاخ رسید.

شهر ممنوعه در پکن چین

آخرین حفاظت و ترمیم

پس از استقرار جمهوری خلق چین، این کاخ توسط دولت به میزان قابل توجهی بازسازی شد. موزه کاخ به عنوان کلیدی ملی، تاریخی و فرهنگی بوده و از سال ۱۹۶۱ تحت حفاظت دولت چین قرار گرفت تا اینکه در نهایت در سال ۱۹۸۷ به عنوان میراث فرهنگی این کشور به ثبت رسید. این موزه تا سال‌های بسیاری دست نخورده باقی ماند و هیچ تعمیری بر روی آن انجام نشد تا اینکه در نهایت در سال ۲۰۰۲ در مقیاس گسترده‌ای مورد نوسازی واقع شده و آنطور که انتظار می‌رود باید تا سال ۲۰۲۱ نیز آماده تحویل شود.

حقایقی درباره شهر ممنوعه

میراث تاریخی جهانی شناخته شده

شهر ممنوعه در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو و پس از آن جزء یکی از ۵ ساختمان برتر دنیا قرار گرفت. شهر ممنوعه در طول سال چیزی حدود پانزده میلیون بازدیدکننده دارد که از سراسر دنیا به دیدن این جاذبه گردشگری کشور چین می‌آیند. شما می‌توانید در این جاذبه گردشگری چیزی حدود یک میلیون بازمانده آثار فرهنگی از جمله خوشنویسی، نقاشی، گلدوزی، سفال و... را مشاهده نمایید.

حیاط داخلی و خارجی

شهر ممنوعه به دو محوطه داخلی و خارجی تقسیم شده است که معماری هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. مراسم رسمی امپراتور معمولا در محوطه بیرونی برگزار می‌شد و به همین دلیل هم ساختمان‌هایی که در این فضا قرار دارند بزرگ‌تر و چشمگیرتر هستند. در محوطه داخلی نیز امپراتوران وظایف داخلی و معمول خود را انجام می‌دادند. بنابراین طرح‌های معماری این فضا کمتر رسمی بوده و دارای فضای سبز است. به غیر از سالن‌ها و کاخ‌هایی که در مرکزیت این فضاها قرار دارند، ساختمان‌هایی نیز در اطراف دیده می‌شوند که شخصیت کوچک‌تری را از خود نشان می‌دهند.

شهر ممنوعه در پکن چین

فضای اتاق ها

افسانه‌ای با این موضوع وجود دارد که تعداد مجموع اتاق‌های شهر ممنوعه چیزی حدود ۹۹۹۹ است، چرا که تنها بهشت خداوند است که می‌تواند ۱۰۰۰۰ اتاق داشته باشد. معمولا گفته می‌شود که امپراتور چنگزو که شهر ممنوعه پکن را ساخته بود خود را به عنوان پسر خدا معرفی کرده بود و خودش نیز تعداد این اتاق‌ها را به این شکل سفارش داده بود.

طرح های رنگی

رنگ قابل توجه به کار رفته در فضای داخلی شهر ممنوعه قرمز و رنگ پنجره ها، ستون‌ها درها نیز زرد است. قرمز نشان‌دهنده رویدادهای شاد و جشن ها بوده و نشان دهنده محبوبیت آن در استفاده روزانه چینی‌ها است. علاوه بر این نیز رنگ زرد نماد امتیاز سلطنتی امپراتور است.

جنگل های ممنوعه در محوطه بیرونی

سه تالار در محوطه بیرونی قرار دارند که به رویدادها و آیین‌های مهم اختصاص داشتند. کاشت درخت و فضای سبز نیز در اطراف این تالارها ممنوع بود و این موضوع شأن مقامات عالی را نشان می داد. جالب است بدانید که حتی ممنوع بوده درختانی را در امتداد مسیر پیاده روی سلطنتی بکارند! بنابراین درختانی که امروزه شاهد آنها هستیم حاصل سال‌های اخیر هستند.

۹ ردیف در

زمانی که به این جاذبه گردشگری کشور چین سر می‌زنید احتمالا با دروازه های قرمز رنگی روبه‌رو می‌شوید که از سازه‌های اصلی بوده و به شکل پیچیده‌ای طراحی شده اند. این درها دارای ۹ ردیف هستند که هر ردیف نیز خود دارای ۹ ردیف دیگر است. دلیل وجود این نوع از طرح‌ها نیز آن است که عدد ۹ نشان‌دهنده برتری در سلطنت چین بوده و قدرت امپراتور را نشان می‌داده است.

شهر ممنوعه در پکن چین

بهترین مجموعه از موزه ها

  • نقاشی و خوشنویسی که در سالن افتخار ادبیات قرار دارند.
  • آثار سرامیکی در تالار رزمی که دارای گلدان‌های مشکی و سفید بوده که دارای حکاکی‌های به خصوص هستند.
  • آثاری از جنس طلا و نقره در کاخ تعادل بزرگ که جزء محبوب‌ترین محصولات به حساب می‌آیند.
  • مقالات مشهور در کاخ خلوص

طراحی و معماری شهر ممنوعه

یکی از دلایل شهرت شهر ممنوعه برای گردشگران خود سبک معماری آن است. این معماری در سبک کلاسیک چینی و شرق آسیا بوده و با معماری توسعه یافته این کشور نیز همراه شده است.

ساختار فضاهای شهر ممنوعه چین

ساختار این کاخ ملی بر اساس طرح و عملکرد، به دو بخش دربار داخلی و دربار خارجی تقسیم می‌شود. توازن عالی محور جانبی تالار و هارمونی تالار مرکزی نشان می‌دهد که بخش بیرونی کاخ، مکانی برای برگزاری مراسم‌های خاص و همچنین اعمال قدرت حاکمان فئدودال بوده است. از سوی دیگر، دربار داخلی که شامل تالار خلوص آسمانی، تالار اتحاد، تالار آرامش زمینی، تالار تذهیب و تربیت و ... می‌شود، محل زندگی امپراطور و خانواده او بوده است.

خطوط عمودی متقارن

شهر ممنوعه پکن به گونه ای متقارن در امتداد محور مرکزی شمال تا جنوب ساخته شده است. این محور در واقع محور قدیمی شهر پکن بوده و دارای سه تالار در محوطه بیرونی است که عبارتند از سالن هماهنگی مرکزی، تالار هماهنگی عالی، قصر خیر آسمانی، قصر عرفان زمینی، تالار اتحاد بین المللی و... . سایر قصرها نیز به گونه ای موازی با محور مرکزی ساخته شده‌اند.

هر کدام از کاخ‌های شاخته شده در شهر ممنوعه بر اساس فرهنگ سنتی کنفوسیوسی چینی بنا شده‌اند. از آنجایی که امپراتوران چینی بر این باور بودند که آنها در حال اداره کل کشور هستند تصمیم گرفتند که شهری امپریالیسیتی را در مرکز پایتخت و قلب شهر بنا کنند. در فرهنگ چینی سمت چپ به معنای مرتبه بالا و ارتقاء بوده و سمت راست نیز نشان دهنده رتبه پایین و رکود است. به همین دلیل نیز معبد امپراتور در سمت چپ محوطه ساخته شده است.

طراحی و معماری قصر شهر ممنوعه در پکن

کاخ مستطیل شکل این بنا ۹۶۱ متر از جنوب به شمال و ۷۵۳ متر از غرب به شرق امتداد دارد. این کاخ چیزی حدود ۷۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد و مساحت ساختمان اصلی که ۸۷۰۷ اتاق دارد، ۱۵۵ هزار متر مربع می‌باشد. دیوار این قصر ۱۲ متر ارتفاع و ۳۴۰۰ متر طول دارد و در اطراف این دیوارها خندقی به عمق ۵۲ متر حفر شده است. بدین ترتیب، این قصر کاملا قوی و غیرقابل تسخیر محسوب میشده است. این مجموعه که مطابق با یک کد فئودالی بسیار دقیق ساخته شده، انعکاسی از بارزترین ویژگی‌های امپراطور آن دوران، یعنی برتری و قدرت بوده است.

قصر شهر ممنوعه پکن دارای چهار دروازه ورودی است که به ترتیب "دروازه وو" در جنوب، "دروازه دونگوها" در شرق، "دروازه شین هوا" در غرب و "دروازه شن وو" در شمال می‌باشند. "دروازه وو" دارای پنج قوس است که منحصرا برای امپراطور ساخته شده‌اند. این دروازه همچنین محور مرکزی کاخ و شهر پکن محسوب می‌شود. در گذشته، حتی مقامات دولتی عالی رتبه نیز برای ورود به کاخ باید از قوس جانبی استفاده می‌کردند.

 

قاب اصلی در شهر ممنوعه چوب است و به همین دلیل نیز مهم‌ترین عناصری مانند پل‌ها ستون‌ها از جنس چوب هستند. در ساخت این بنای چینی باستان، نقاشی و رنگ‌های مختلف برای تزیین استفاده شده‌اند. معمولا نقاشی‌های غالب فضا ققنوس و اژدها هستند و از سبک‌های مختلفی برای آنها استفاده شده است. طرح‌های اژدها نشان‌دهنده امپراتورها است و در محموع نیز چیزی حدود ۱۲۶۵۴ اژدها در این بنا طراحی شده است. طرح‌های ققنوس نیز نشان‌دهنده مهاجران است.

تزیینات سقف قصر

در این بنا بیش از ۱۰ نوع سقف وجود دارد. سه تالار اصلی دارای سقف‌های متفاوتی هستند و عمدتا سقف‌ها با طرح‌های سقف چاله‌ای، سقف هرمی و... طراحی شده‌اند.

بلندترین سقف این بنا مربوط به تالار هماهنگی عالی است که ۱۰ حیوان اسطوره‌ای در هر گوشه‌ای از آن به چشم می‌خورند. حیواناتی که در سقف ساختمان‌های قدیمی به چشم می‌خورند معمولا شیر، اژدها، شیر، ققنوس، اسب آسمانی و... هستند. لازم به ذکر است که افسانه‌های بسیاری در رابطه با اژدها و سایر حیوانات در فرهنگ چینی وجود دارد که دلیلی بر انتخاب این حیوانات در معماری این بنا است.

تراس قصر شهر ممنوعه

تراس‌های این بنا همگی طراحی‌شده هستند. سه سالن محوطه بیرونی دارای طراحی پیچیده و زیبایی هستند که ارتفاع آنها چیزی حدود ۸ متر خواهد بود. در این فضاها سر شیرهای سنگی نیز به چشم می‌خورند.

 

مسیر و زمان گردشگری این جاذبه توریستی

برنامه بازدید از این جاذبه گردشگری کشور چین مسیر از جنوب به شمال خواهد بود و بازدیدکنندگان نیز تنها می‌توانند از دروازه مریدین وارد محوطه شوند. بعد از ورود به محوطه گردشگران می‌توانند از دروازه حوادث الهی یا دروازه شرقی نیز بازدید نمایند. برای بازدید از محور مرکزی باید چیزی حدود سه تا چهار ساعت زمان گذاشت.

راه های منتهی به شهر ممنوعه

  • دو خط مترو
  • دو راه با اتوبوس

چگونگی خریداری بلیط

شما می‌توانید برای تهیه بلیط بازدید از شهر ممنوعه به صورت آنلاین اقدام نمایید. وب سایت رسمی مربوط به این جاذبه گردشگری متاسفانه هنوز خدماتی با زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهد و شما تنها باید با زبان چینی خرید خود را انجام دهید. قبل از مراجعه به این جاذبه گردشگری حتما کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.

بازدید از شهر ممنوعه،‌ساعات پاسخگویی

  • شهر ممنوعه در ماه‌های آوریل تا اکتبر از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵:۰۰ بعد از ظهر پاسخگوی بازدیدکنندگان است و زمان خرید بلیط نیز در این تاریخ از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۴:۰۰ بعد از ظهر تعیین شده است.
  • در بازه زمانی ماه‌های نوامبر تا مارس ساعات پاسخگویی از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر و زمان خرید بلیط نیز از ۸:۳۰ صبح تا ۳:۴۰ بعد از ظهر مشخص شده است.
  • تلفن تماس: ۸۶-۱۰-۸۵۰۰۷۴۲۲ ، ۸۵۰۰۷۴۲۱

مترجم: طلوع حقیقت  | گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

موقعیت جغرافیایی

کشور: چین
شهر: پکن