نمایشگاه چاینا پلاس

شرح

تاریخچه چاینا پلاس CHINAPLAS، نمایشگاه بین المللی صنعت پلاستیک و لاستیک چین 

نخستین نمایشگاه چاینا پلاس در سال ۱۹۸۳ در شهر پکن برگزار شد. در آن سال‌ها واردات ماشین‌آلات صنعتی منحصراً در اختیار دولت چین قرار داشت به همین دلیل پکن به‌عنوان میزبان نخستین دوره نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس انتخاب شد. این نمایشگاه که درواقع میعادگاه فعالین حوزه‌های صنعت پلاستیک و لاستیک است هرساله تغییرات و تحولات تازه‌ای به دنبال دارد و تولیدکننده‌ها را از سراسر دنیا برای نمایش محصولات و دیدن فناوری‌های جدید به چین می‌کشاند. متراژ فضا در نخستین دوره نمایشگاه چایناپلاس فقط ۱۰۰۰ مترمربع بود و نزدیک به ۱۰۰ شرکت‌کننده از کشورهای مختلف در آن شرکت کرده بودند. روند رو به رشد این نمایشگاه در جذب مخاطب باعث شد که در حال حاضر متراژ مکان برگزاری نمایشگاه بین المللی چایناپلاس به ۲۵۰۰ مترمربع برسد و بیش از ۳۳۰۰ غرفه از حدود ۴۰ کشور دنیا در آن به عرضه دستاوردها و محصولاتشان در زمینه پلاستیک و لاستیک بپردازند. بر اساس برآورد برگزارکنندگان چاینا پلاس، به‌صورت تخمینی هرساله بیشتر از ۱۴۰ هزار نفر از ۱۳۰ کشور دنیا در نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس حاضر می‌شوند. چاینا پلاس از سال ۱۹۸۷ تحت پوشش حمایتی کمیته اروپایی سازندگان ماشین‌آلات صنعت پلاستیک و لاستیک (EUROMAP) قرارگرفته است. درواقع EUROMAP اسپانسر اختصاصی چاینا پلاس محسوب می‌شود.

 

مکان برگزاری نمایشگاه چاینا پلاس

همان‌طور که در بالا اشاره شد نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس سالانه دریکی از دو شهر شانگهای و گوانجو چین به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. سازمان‌های خدماتی، کارگزاران، تولیدکننده‌ها و توزیع‌کننده‌ها بازدیدکننده‌های اصلی چاینا پلاس هستند که در حوزه‌های مختلف صنایع ماشین‌سازی، ساختمان‌سازی، لاستیک و پلاستیک فعالیت دارند. فعالان عرصه خودروسازی، تجهیزات ورزشی، بسته‌بندی، ارتباطات و اطلاعات، شهرسازی و مواد شیمیایی خام نیز از دیگر بازدیدکننده‌ها و شرکت‌کنندگان نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس هستند.

 

شرکت‌کنندگان در نمایشگاه چاینا پلاس

چاینا پلاس در کنار غرفه‌هایی که به نمایش تولیدات پلاستیک و لاستیک شرکت‌کننده‌ها اختصاص دارند سمینارهای تخصصی نیز در بخش جنبی برگزار می‌کند که در آن شرکت‌کننده‌ها تازه‌ترین فناوری‌های بکار رفته برای تولید محصولاتشان را عرضه می‌کنند. در حال حاضر چاینا پلاس سکوی پرش مهمی در عرصه واردات و صادرات ماشین‌آلات تولید پلاستیک، تجهیزات جانبی و مواد موردنیاز برای اتوماسیون به شمار می‌رود.

شرکت‌کننده‌ها در زمینه ماشین‌آلات عبارت‌اند از:

 • فناوری سه‌بعدی
 • تجهیزات کمکی و آزمایشگاهی
 • انواع قالب‌های مختلف
 • ماشین‌آلات اکستروژن و تزریق پلاستیک
 • ماشین‌آلات بسته‌بندی پلاستیک
 • فناوری بازیافت

برخی هم در زمینه عرضه مواد اولیه در نمایشگاه حضور می‌یابند. این مواد اولیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • افزودنی‌ها
 • بیوپلاستیک
 • مواد خام و مواد شیمیایی
 • رنگ‌دانه‌ها
 • کامپوزیت‌ها
 • پلاستیک‌های بازیافتی
 • فرآورده‌های نیمه‌نهایی
 • الاستومرهای ترموپلاستیک و لاستیک‌ها

 

نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس از ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۲۱ می ۲۰۱۹) تا ۳ خرداد (۲۴ می) در شهر گوانجو چین در مجتمع Pazhou مجموعه نمایشگاه واردات و صادرات چین برگزار می‌شود. ساعات بازدید از ۹:۳۰ دقیقه صبح تا ۱۶:۰۰ عصر است. شرکت خدمات نمایشگاهی Adsale، شرکت خدمات نمایشگاهی Beijing Yazhan، اتحادیه صنعت تولید پلاستیک چین، اتحادیه صنعت ماشین‌آلات پلاستیک چین، اتحادیه صنعت پلاستیک گوآنگ‌دونگ، شرکت Messe Düsseldorf چین و اتحادیه تجارت پلاستیک شانگهای از برگزارکنندگان نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹ هستند که هماهنگی‌های لازم برای ثبت‌نام، رزرو غرفه و حضور و بازدید از نمایشگاه را انجام می‌دهند.

 

شرایط حضور در نمایشگاه چاینا پلاس

برای حضور و داشتن غرفه در نمایشگاه چاینا پلاس، شرکت‌ها باید از قبل اقدام به رزرو کنند. مدارک موردنیاز برای حضور در این نمایشگاه عبارت‌اند از گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار ۷ ماهه، مدارک شغلی مرتبط با نمایشگاه، شناسنامه و کارت ملی متقاضی، بعلاوه مدارک مالی و ملکی متقاضی که باید ضمیمه شوند.

بازدیدکنندگان برای حضور در نمایشگاه باید هزینه ورودی معادل ۳۰ یوان به ازای یک روز بپردازند. هزینه ورودی به ازای ۴ روز ۵۰ یوان است. البته شایان‌ذکر است که بازدیدکنندگانی که از طریق اپلیکیشن نمایشگاه CHINAPLAS یا به‌صورت اینترنتی پیش ثبت‌نام کرده باشند دیگر نیازی به پرداخت هزینه ورودی ندارند و بلیت رایگان دریافت می‌کنند بعلاوه اینکه به پیشخوان‌های اختصاصی ورود به نمایشگاه نیز دسترسی دارند. بهتر است پیش از حضور در نمایشگاه چاینا پلاس ابتدا سری به وب‌سایت اصلی chinaplasonline.com و اپلیکیشن نمایشگاه بزنید. دسته‌بندی‌های موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید تا در بازدید حضوری دسترسی راحت‌تری داشته باشید. بازدیدکنندگانی که پیش ثبت‌نام ندارند باید حین ورود به نمایشگاه فرم ثبت‌نام را در پیشخوان فروش بلیت پر کنند. در مرحله بعد باید دو عدد کارت ویزیت و فرم ثبت‌نام را به پیشخوان ثبت بازدیدکننده‌ها تحویل دهند و بلیت ورود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که نمایشگاه بین المللی چاینا پلاس یک نمایشگاه تجاری است که افراد عادی و زیر ۱۸ سال امکان حضور در آن را ندارند.

 

دسترسی و بازدید از چاینا پلاس

در حال حاضر مجتمع نمایشگاهی صادرات و واردات چین (مجتمع نمایشگاه کانتون) یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز نمایشگاهی در آسیا به شمار می‌آید که در جزیره Pazhou در جنوب شرقی گوانجو واقع شده است. بسیاری از هتل‌های اسپانسر چاینا پلاس سرویس رفت‌وبرگشت رایگان به نمایشگاه دارند. به غیر این، شرکت‌کننده‌ها می‌توانند خیلی راحت برای حمل‌ونقل و رسیدن به نمایشگاه از وسایل نقلیه عمومی و ماشین‌های کرایه‌ای استفاده کنند.

مجتمع نمایشگاهی Pazhou در فاصله ۳۰ دقیقه‌ای از ایستگاه شرقی گوانجو قرارگرفته است و نزدیک ۴۵ دقیقه با فرودگاه تازه تأسیس Baiyun گوانجو فاصله دارد. از ایستگاه قطار گوانجو تا محل نمایشگاه نیز با تاکسی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. شاید بهترین وسیله دسترسی به مجتمع نمایشگاهی کانتون مترو شهر گوانجو باشد. دسترسی به تمام نقاط شهر با سرعت‌بالا و هزینه پایین می‌تواند انتخاب جذابی برای بازدیدکنندگان نمایشگاه چاینا پلاس باشد. برای رسیدن به نمایشگاه خط ۸ مترو گوانجو را سوار شوید و در ایستگاه Xingangdong (خروجی A) و ایستگاه Pazhou (خروجی A) پیاده شوید. برای رسیدن به نمایشگاه از طریق اتوبوس هم باید خطوط ۲۶۲ و ۱۳۷ را سوار شوید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: چین
شهر: پکن