تاریخ کشور چین

کشور چین با پیشینه‌ای ۵۰۰۰ ساله یکی از بزرگ‌ترین ملل متمدن باستانی است. همانطور که می‌دانید کشور چین از رودخانه زرد و یانگ تسه سرچشمه می‌گیرد و بر طبق افسانه‌های کهن “پانگو” نخستین موجود زنده و خالق تمام اساطیر چین است. در واقع قدمت به ثبت رسیده کشور چین در حدود ۴۰۰۰ سال پیش و […]

کشور چین با پیشینه‌ای ۵۰۰۰ ساله یکی از بزرگ‌ترین ملل متمدن باستانی است. همانطور که می‌دانید کشور چین از رودخانه زرد و یانگ تسه سرچشمه می‌گیرد و بر طبق افسانه‌های کهن “پانگو” نخستین موجود زنده و خالق تمام اساطیر چین است. در واقع قدمت به ثبت رسیده کشور چین در حدود ۴۰۰۰ سال پیش و از زمان سلسله شانگ آغاز شده است. تاریخ این کشور بزرگ به طور کلی به سه دوره تقسیم می‌شود: دوران باستان، دوران امپراطوری و دوران مدرن.

 

 

سلسله شیا (۲۰۷۰ پیش از میلاد- ۱۶۰۰ پیش از میلاد) – Xia Dynasty

سلسله شیا نخستین سلسله باستانی کشور چین بوده که چیزی در حدود ۵۰۰ سال قدمت داشته و جالب است بدانید که نخستین سیستم تقویمی جهان نیز در همین دوران ایجاد شده است. در واقع در همین بازه زمانی، مردم از عصر حجر به سمت تمدن شهری رهسپار شدند.

 

 

سلسله شانگ (۱۶۰۰ پیش از میلاد-۱۰۲۹ پیش از میلاد) – Shang Dynasty

در دوران سلسله شانگ، نخستین شخصیت معروف به نام اوراکل شکل گرفت که نام آن بر روی استخوان حیوانات نیز نوشته شده است و از همین زمان به بعد تاریخ کشور چین آغاز می‌شود.

 

 

سلسله ژو (۱۱۰۰ پیش از میلاد- ۲۵۶ پیش از میلاد) – Zhou Dynasty

سلسله ژو حدود ۸۵۰ سال قدمت داشته و در این دوران نخستین اقلام برنزی به وجود آمدند.

 

 

دوران بهار و پاییز

دوران بهار و پاییز دورانی است که تمام ملت‌ها با هدف کشور‌گشایی و افزایش قلمرو با یکدیگر در جنگ بودند.

 

 

سلسله شین  (۲۲۱ پیش از میلاد- ۲۰۶ پیش از میلاد) – Qin Dynasty

در سال ۲۲۱ پیش از میلاد- شین شیاهوانگ- نخستین امپراطور کشور چین، در میان چینی‌ها اتحاد برقرار کرد و نخستین کشور متحد سلسله شین را تاسیس کرد. در همین دوران بود که دیوار بزرگ چین و سربازان سفالی نیز ساخته شدند.

 

 

سلسله هان(  ۲۰۶ پیش از میلاد- ۲۲۰ پس از میلاد) – Han Dynasty

سلسله هان به رهبری لیو بی در حدود ۷۸ سال پابرجا بود. در سلسله هان، فلسفه کنفوسیوس به ایدئولوژی رسمی دولت تبدیل شد.

 

 

دوران سه امپراطوری (۲۲۰ پیش از میلاد-۲۸۰ پس از میلاد) – Three Kingdoms Period

در دوران سه امپراطوری که به دوران متخاصم و یا دوران جنگ و دشمنی نیز مشهور است، سه پادشاه بزرگ تاریخ چین؛ وی، شو و وو به ترتیب دولت‌های خود را یکی پس از دیگری تاسیس کرده و به منظور گسترش قلمرو با یکدیگر در جنگ بودند.

 

 

سلسله سویی  (۵۸۱ پس از میلاد-۶۱۸ پس از میلاد) – Sui Dynasty

در دوران سلسله سویی، کشور چین دوباره متحد شد و اقتصاد آن نیز بهبود یافت.

 

 

سلسله تانگ  (۶۱۸ پس از میلاد-۹۰۷ پس از میلاد) – Tang Dynasty

دوران حکومت سلسله تانگ را می‌توان عصر طلایی فناوری و ظهور فرهنگ در کشور چین نامید که تاثیر بسزایی بر مدرنیته این کشور داشته است. در دوران سلسله تانگ، بوداییسم توسط خانواده سلطنتی و افراد غیرنظامی تایید شد و به عنوان دین رسمی و غالب کشور چین معرفی شد. همچنین در همین دوران، جاده باشکوه ابریشم نیز ساخته شد.

 

 

سلسله سونگ  (۹۶۰ پس از میلاد-۱۲۷۹ پس از میلاد) – Song Dynasty

سلسله سونگ را می‌توان به دو دوره تقسیم کرد: سلسله سونگ شمالی (۹۶۰- ۱۱۲۷) و سلسله سونگ جنوبی (۱۱۲۷-۱۲۷۹). سلسله سونگ در سال ۹۶۰ توسط ژائو کوانگین تاسیس شد و پایتخت آن کایفنگ یا در اصل همان پکن معرفی شد. در دوران سونگ، تکنولوژی و علم و دانش به بالاترین سطح خود رسید تا جایی که بسیاری از پیشرفت‌های این بازه زمانی، صدها سال بعد در سایر کشورهای جهان پدیدار شدند.

 

 

سلسله یوآن  (۱۲۷۹ پس از میلاد-۱۳۶۸ پس از میلاد) – Yuan Dynasty

سلسله یوآن توسط فردی مغولی به نام چنگیز خان تاسیس شد. چنگیز خان مغول بار دیگر کشور چین را به صورت حکومتی متحد در آورد و اقتصاد این کشور را رونق بخشید.

 

 

سلسله مینگ  (۱۳۶۸پس از میلاد-۱۶۴۴ پس از میلاد) – Ming Dynasty

سلسله مینگ با قدمتی ۲۷۶ ساله توسط فردی به نام ژو یونجانگ تاسیس شد.

مقبره سلسله مینگ ، ۱۳ امپراتور خفته در پکن چین

 

سلسله چینگ  (۱۶۴۴ پس از میلاد-۱۹۱۱ پس از میلاد) – Qing Dynasty

سلسله چینگ آخرین سلسله پادشاهی کشور چین بود که ۲۶۸ سال قدمت داشت و پس از این دوران، تاریخ معاصر کشور چین توسط مردم مانچو آغاز شد.

 

 

جمهوری چین  (۱۹۱۱ پس از میلاد-۱۹۴۹ پس از میلاد) – Republic of China

در سال ۱۹۱۱، دکتر سون یات سن که به نام “پدر چین مدرن” نیز شناخته می‌شود، سلسله چینگ، آخرین سلسله فئودالی تاریخ چین را سرنگون کرد و جمهوری چین که بزرگ‌ترین پدیده تاریخ مدرن این کشور است را تاسیس نمود.

 

 

جمهوری خلق چین People’s Republic of China

در سال ۱۹۴۹، مائو تسه تونگ رهبر حزب کمونیست، جمهوری خلق چین را تاسیس کرد. از آن زمان به بعد، کشور چین در حال توسعه و پیشرفت است و امروزه به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان تبدیل شده است.

 

 

گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.